تلویزیون · طنز

پدیده‌ای از دیار باقی

یکی بود، یکی نبود. یک عدد سیروس مقدم بود که دیگر نبود. از بچگی علاقه داشت در تمام زمینه‌های علمی، فرهنگی و هنری نوآوری و خلاقیت به خرج دهد و شکوفا شود. حضرت سیروس مقدم تحصیلات آکادمیک خود را در رساله‌های توضیح‌المسائل به پایان رساند و بعد از آن به دوربین روی آورد. از همان اوایل قصد داشت تا دیار باقی را به تمامی جهانیان ثابت کند اما صد افسوس که زمانه با او یار نبود. او که از رشته‌ی نقاشی دانشکده‌ی هنرهای زیبا فارغ شده بود اما هنوز بالغ نشده بود خودش را به سمت رسانه‌‌ی ملی هل داد. او آنقدر رسانه‌ی ملی را دوست داشت که با خود عهد کرد هرگز از آن دل نکند هر چند که گاهی این عهد را شکست.
دایی جان ناپلئون نامرد پای سیروس مقدم را به رسانه‌ی ملی گشود. او در این سریال پرطرفدار و دوست‌داشتنی دستیاری کارگردان و طراحی صحنه و لباس را بر عهده گرفت هر چند روند داستان باب میل او به نظر نمی‌رسید. پس از این تجربه‌ی نامطلوب منتظر ماند تا انقلاب شود و زمینه‌ی مناسب حضور او در رسانه‌ی ملی فراهم‌تر شود. پس از انقلاب او به سینما رو آورد و در فیلم‌های ماندگاری چون افسانه‌ی آه تهمینه میلانی و گروهبان مسعود کیمیایی سمت مدیر تولید را پذیرا شد. پس از این او متوجه شد که کارگردانی و نویسندگی و طراحی صحنه و فیلمبرداری و غیره چقدر آسان است. پس تصمیم گرفت که خود راسآ اقدام به ساخت فیلم سینمایی کند. سه فیلم سینمایی ساخت که هیچکس یادش نیست چه بود! بس که فیلم‌های ماندگاری بودند. او حتی فیلم‌نامه هم نوشت و این عرصه از سینما را هم به قدوم خود مزین کرد.
حالا دیگر نوبت او بود که رسانه‌ی ملی را از سقوط به قهقرا نجات دهد پس تصمیم گرفت به سوی افتخار را بر اساس یک ماجرای کاملآ استثنایی که اقتباسی از کارتون ماندگار فوتبالیست‌ها بود به روی گیرنده‌های ملت بفرستد. از همین سریال بود که قدرت ماورایی سیروس مقدم در کارگردانی خودش را نشان داد. تنها به این نکته فکر کنید که اعمال خارق‌العاده‌ای که سوباسا اوزارا انجام می‌داد در یک سریال تلویزیونی با امکاناتی نه چندان زیاد صورت بگیرد. استعدادهای این آچار فرانسه‌ی عرصه‌ی هنر لحظه به لحظه خودش را می‌ترکاند. اصلآ به این ربط نداشت که یک سری بازیگر حرفه‌ای را می‌چپاند در سریال. روزهای زندگی با بازیگری تعداد بسیاری از بازیگران یکی از سریال‌های پرخرج رسانه‌ی ملی را تشکیل می‌دهد.
می‌توان سریال مسافر را یکی از بزرگترین دستاوردهای بشری در ترک دادن معتادان دانست. با جمله‌ی من یک مسافرم فلان مقدار روز و ماه و سال انقلابی در صنعت سریال‌سازی به وقوع پیوست. اما همچنان این سیروس مقدم بود که نتوانسته بود نظرات و عقاید خود را به مردم زورچپان کند.
نوبت به پلیس جوان که رسید باز هم کلی خرج و مخارج بود که به چشمان مردم سرازیر می‌شد. گویا حضور در کنار مسعود کیمیایی تاثیر خودش را بر سیروس مقدم گذاشته بود اما حیف که استاد فوت کوزه‌گری را به مدیر تولید سینمایی گروهبان نیاموخته بود. سر و ته سریال پلیس جوان را به هم رساندن کاری بود که تنها از سیروس مقدم برمی‌آمد و لاغیر.
پس از گذشت سال‌ها سیروس مقدم به شکوفایی ملی و معنوی رسید و نیمی از بودجه‌ی رسانه‌ی ملی را به جیب‌های خود روانه نمود. سریال آبدوغ خیاری نرگس نماد عظمت پروژه‌های رسانه‌ی ملی بود. این سریال که رکورد بیننده‌ها را از پس مرزها منفجر کرد نشان داد که مردم ایران علاقه‌ی وافری به پدیده‌ی سیروس مقدم دارند. در این سریال پرخرج که حتی یک چوب کبریت هم سوزانده نشد، مفاهیم جدیدی نظیر نماز شب در زمان پریود، توهم بیماری ایدز، پسرهای خوش‌تیپ بکن و در رو، انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست و از این دست به میزان زیادی چپانده شد.
سیروس مقدم که دچار بیماری خود تاپ‌پنداری شده بود شروع کرد به ساختن و ساختن که حاصل تلاش او تله‌فیلم‌های زیاد و سریال‌های بیشتر بود او قصد دارد رکورد علیرضا افتخاری را در زاویه‌ی دیگری از هنر خلق کند. سریال اغما صنعت پزشکی ایرانی را دگرگون نمود و حضور الیاس در اتاق‌های عمل، قرص‌های اکستازی و غیره نشانی از آیت‌الله بودن سیروس مقدم بود.
سالی که گذشت سیروس مقدم با ساخت دو سریال و دو فیلم سینمایی تلویزیونی کل‌یوم ترکاند! سیروس مقدم اولین نفری بود که از واژه‌ی پیامک در عنوان سریال استفاده کرد البته در کنار واژه‌ی منحوس sms. پیامکی از دیار باقی پس از سریال روزهای زندگی پربازیگرترین سریال سیروس مقدم به حساب می‌آید. این سریال که من یکی از قسمت‌های آنرا از سر ناچاری دیدم اوج قدرت‌های ماورایی سیروس مقدم را آنجایی نشان داد که موبایل در داخل قبر آنتن می‌داد و smsها خیلی سریع ارسال می‌شد در حالی که در روی زمین صاف ما از این نعمت‌ها محرومیم مشخص می‌شود که دیار باقی حضرت سیروس مقدم خیلی باحال است. ما از سریال آخر سیروس مقدم این نتیجه را می‌گیریم که دو زنه بودن خیلی هم خوب است و کلآ کلاهبرداری چیز خیلی بدی هم نیست و همه چیز با بیانات گهربار امام جماعت مسجد ردیف می‌شود. اما گویا این سریال کمدی تشریف داشتند که من هر چه زور زدم از نیم ساعتی که توی قبر می‌گذشت چیز خنده‌داری نصیبم نشد! به نظر شما پول شمردن حمید لولایی هنوز هم خنده‌دار است؟
در آخر دوست دارم اشخاصی را که سیروس مقدم خواسته جای آن‌ها باشد اما هنوز خودش را پیدا نکرده به شما معرفی کنم، ربطش را خودتان پیدا کنید (این مقایسه کاملآ تخیلی می‌باشد!):

علی پروین (به سوی افتخار)
کیومرث پوراحمد (روزهای زندگی!)
ون گوگ (مسافر)
مسعود کیمیایی (پلیس جوان)
پوران درخشنده (نرگس)
مهران مدیری (پیامکی از دیار باقی)

در پایان برای این کارگردان، نویسنده، فیلم‌بردار، صدابردار، منشی صحنه، گریمور، مدیر تولید، تهیه‌کننده، نقاش، شاعر و فوتبالیست توانا آرزوی تولید سریال‌های مناسبتی و بی‌مناسبتی طویل را داریم.

Advertisements

13 دیدگاه برای «پدیده‌ای از دیار باقی»

 1. ولی فیلماش واقعا استاندارد هستند. البته برای گرو‌های سنی الف و ب! یادمه فردای شبی که پلیس جوان را نشان داد رفتم مدرسه و بچه‌ها کلی ذوق کرده بدوندن و داش را در می آوردند!

  دوست داشتن

 2. بسیار خوب! :))
  خوبیت نداشت اولین پست سال 87 را با این مرتیکه خودفروخته شروع کنی 🙂
  به نظر من این آدم اصلاً لیاقت سوژه کردن هم ندارد :)) چه برسد به اینکه یک مطلب طول و دراز در مدح‌ش نوشته شود و کلی وقت و انرژی و فکر و تامل بابتش صرف شود:( حیف 😀
  آن از آن سریال هجو و بی‌سر و ته‌ش نرگس که به من ثابت شد که این آدم هیچ ارزشی برای مقام فیلم و سینما قائل نیست 😦
  سریال پیامکی از دیار باقی انصافاً معلوم نبود به مخاطب چه پیامی می‌خواست بدهد: × ترساندن ملت از شب اول قبر و خدا و اینها یا اینکه چطور با زن‌های‌مان مهربان باشیم! 🙂
  خب به هر حال فواد جان من انتظار یک مطلب روزنوشت داشتم ازت 😉

  دوست داشتن

 3. agha dastet dard nakone belakhare yeki peida shod ke harfe dele maro bezane man az in martike halam beham mikhore vali sathe mellate ma enghad omade paeen ke hame nargeso didan bejoz man ke hatta ye epizodesham nadidam ama dooste aziz oje honare in kargardan oonjaaee kholase mishod ke to eghma mikhast 180 km raftane perado ro neshoon bede va kiloometr shomare vanet peikano be jaye kilometr shomare perad neshoon midad akhe tohin kardan be shoore binande az janebe in adame hichi nafahm ke fek mikone mardom farghe prado ba vaneto nemidoonan hich hado marzi nadare
  besiar besiar mamnoonam azat

  دوست داشتن

 4. سلام ، درباره این آدم باید بگویم یک انسان چند شخصیتی که خودش هم نمی داند سیروس مقدم واقعی کیست! از نظر هنری که کاملا موضوع منتفیه این آقا یه کلاه برداره که با احساسات مردم بازی می کنه و سود می بره ! و دستی در م اف ی ا برنامه سازی ت ل و ی ز ی و ن داره.در کل مضخرفاتش تونسته مسئولین رو مجاب کنه که دستی به جیب ببرند.شما هم زیاد خودت رو ناراحت نکن چون از این دست آدما تا دلت بخواد در ت ل و ی ز ی و ن ریخته ..

  دوست داشتن

 5. من می خوام یه پیشنهاد بدم به صدا و سیما عوض اینکه به این آقا پول بدن که فیلم بسازه بهش همون پولو بدن فیلم نسازه.هم خودش راحته هم یه ملتی از دست این فیلم ساختن های روی اعصابش.شما یه چشمه از سوتی های این فیلم رو دیدی اگه همشو میدیدی چی می گفتی؟

  دوست داشتن

 6. یعنی پلیس جوان یکی از شاهکارترین فیلم سر کاری تلویزیون ایران بود . نرگس رو که نگو … بخصوص وقتی بچه ی نرگش 2 ساله با النگو و 100 کیلو وزن بدنیا اومد !!! این دیگه اوج بزرگ فکر کردن سیروس جونه . ما عاشق کاراشیم . کجاست ما بریم امضا بگیریم.

  این پیامک رو منم دو قسمتشو دیدم که البته از نصفه نیمه دیدم و روی هم دو قسمتش اندازه ی یه قسمتم نمی شد ! ولی مهم اینه که من این سریال رو دنبال کردم. چقدر دارن مد می کنن دو زنه بودن رو ها . بخصوص این شریفی نیا . جدیدا تو همه فیلما دو تا زن داره . به جا اینکه بره شیرین رو بگیره باید با همون رامین فیلم مسافری از هند که پسرش بود آشناش می کرد شاید اینجا به هم می رسیدن .

  دوست داشتن

 7. از این سیروس مقدم نادان تر این (به اصطلاح ) رسانه ملی است که در ÷ایان سریالهای این مرد بررسی و میزگرد میگذارد .

  دوست داشتن

 8. salam….khoda az dahanet beshnave ..bel akhare yeki peyda shod baham ham aghid e bashe…dahanam servic shod khasta m be ino oon hali konam in serialaro negah nakonan…be ghadry man az in siroos moghadam nefrat daram agar khoonesho bemakam sir nemisham…man nemidoonam inhame poolo koja miare..filmash por setareh va dar eyne hal mozakhraf..har rooznameiro ham mikhoone azash tarif mikonan…maskharasho dar avordan…kheili az harfet khosham oomad..yani aslan hal kardam…kheili matnet beja va ghashang bood…kheili aali bood…cheghadr khoobe be gooshe masoolinesham berese

  دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s