فوتبال · روزانه · سیاست

اگر تیم ملی مال دایی بود

سال ۲۰۰۷ هم رسید، پس مبارک باشه. همیشه اول سال امیدواریم سال خالی از کینه و خشونت داشته باشیم اما آخر سال گذشته‌مان پر از دشمنی و لجاجت است. عادت ما انسان‌هاست دیگر، چیزهای خوب را برای هم آرزو می‌کنیم و چیزهای بد را برای هم فراهم. فعلآ بهتره بگم Happy New Year.

در مطلب قبلی نوشتم هرچه هم که با اعدام مخالف باشم نمی‌توانم از مرگ صدام خوشحال نباشم و این تمام حقیقت است من از مرگ صدام خوشحال شدم اما موافق نیستم که اعدام او کار درستی بود. همین که او تحقیر می‌شد لذت می‌بردم و سرپوشی که بر حقایق بعد از اعدام گذاشته شد به نفع تمامی سیاستمداران چه از جامعه‌ی جهانی و چه از جامعه‌ی ایرانی بود. تنها کسانی که از دوران حکومت صدام ضرر کردند مردم بودند مردم عراق، مردم ایران، مردم کویت و مردم جهان. آسیب صدام برای مردم بود مثل آسیب تمام دیکتاتورها. به راستی به قول هاله مگر برای تانگو دو نفر لازم نیست؟
به نظر من تانگوی جنگ هشت ساله یک تانگوی دسته‌جمعی بود برای از بین رفتن کسانی که تانگو بلد نبودند و این‌ها مردم بودند چه مردم عراق چه مردم ایران. آری جنایتکاران داخلی به همان اندازه‌ي جنایتکاران خارجی در مرگ انسانیت نقش داشته‌اند و آن‌ها هم روزی مجازات می‌شوند آخر دیکتاتورها باید بروند. بگذریم که یکی‌شان به راحتی زیرآبی رفت اما صدام خفتش را کشید و شاید لطف خدا شامل حالش شد که اعدام شد. من از نبود دیکتاتورها خوشحال می‌شوم اما اعدام هر انسانی نمی‌تواند مایه‌ی عبرت شود، چندش‌آور است.

دیروز تیم سایپا با مربیگری علی دایی در مقابل استقلالی قرار گرفت که قهرمانی فصل قبل را یدک می‌کشید. بازی تقریبآ متعادل پیش می‌رفت البته با برتری نسبی سایپا که رحمان احمدی دروازه‌بان سایپا روی تنها شوت استقلال که توسط کاظمی زده شد اشتباه کرد و گل استقلال به ثمر رسید. حتمآ بازی را دیده‌اید. یک پنالتی را هم داریوش یزدانی خراب کرد البته طالب‌لو هم بیش از حد جلو آمد و نکته‌ی دیوانه‌کننده‌ی این بازی حرف‌های تماشاچیان در مورد دایی بود. اینکه پنالتی سایپا را چه کسی بزند چه ربطی به کسی دارد؟ می‌بینیم دایی تحمل‌ش بالاست هرچه دلمان می‌خواهد به او می‌گوییم حالا دیگر فدراسیون هم حامی او نیست. حتی از داوران هم راحت‌تر می‌توانیم به او فحش بدهیم. این سطح فرهنگ و شعور ماست. و محمود فکری که هیچ‌گاه نه فوتبالش مرا راضی کرده است و نه اخلاقش. تیم دایی اروپایی بازی می‌کرد و استقلال مرفاوی اسیر بازی حساب‌شده‌ی تیمی شده بود که علی دایی سرمربی آن بود. حتی در نیمه‌ی دوم تا دقیقه‌ي ۷۵ یک‌بار هم به زمین سایپا وارد نشدند!
دایی همیشه به سمت اوج رفته و توهین‌ها را با موفقیت پاسخ داده است. اگر تیم ملی در جام‌جهانی مال دایی بود چرا سایپا انقدر درخشان بازی می‌کند؟ چرا دایی آقای گل است؟ چرا دایی کاپیتان نیست؟ شما باورتان می‌شد بازیکنانی مثل داریوش یزدانی و احمد مؤمن‌زاده بتوانند دایی را تحمل کنند؟ دایی هنوز هم با ۳۷ سال سن با ۲۰ ساله‌های تیمش مثل خودشان رفتار می‌کند جوانانی که قبل از آمدن دایی به سایپا چیز دیگری در موردش فکر می‌کردند. بازی حسینی و خلیلی را دقت کرده‌اید؟ چند وقت بود استقلال این‌گونه تحقیر نشده بود؟ دایی بعد از بازی حرف‌های جالبی زد یکیش این بود که بازیکنای استقلال حتی به خودشون هم فحش میدن چه برسه به داور و بازیکن حریف! و اینکه سایپا می‌توانست بیش از این‌ها گل بزند. جالب اینجاست که حتی در بازی مقابل پرسپولیس هم اینگونه به دایی توهین نکردند.
راستی می‌دونید تیم برانکو الآن صدرنشین لیگ کرواسی است؟

پی‌نوشت: دوست داشتم این مطلب کامل به بازی سایپا و استقلال مربوط باشد اما نشد.

Advertisements

6 دیدگاه برای «اگر تیم ملی مال دایی بود»

 1. منم بشدت از مرگ صدام خوشحال شدم هنوز یادم نرفته شبای تو پناهگاه لرزیدن رو یادم نرفته بدجوری زنده است تصویرش عین همین دیروز

  دوست داشتن

 2. به نظر من دایی اسطوره فوتبال ایران است از نظر اخلاق و غیرت مثال زدنی است و به نظر من کسانی که به او توهین می کنند بی فرهنگ وبی شعور هستند و عده ای موفقیت های او را نمی توانند تحمل کنند بنابرین فحاشی می کنند .

  دوست داشتن

 3. مثل اين كه [ راه من ] نه فقط راه تو بلكه راه خيلي هاست . نظر تو و ديگر نظرهايي كه داده شده نزديك به نظر من هم هست . ما , يا افراط داريم يا تفريط . در حالي كه بايد با عقل و منطق جلو رفت و قضاوت كرد , نه با احساسات . در جايي نوشتم كساني كه دايي را شكستند , و يا به شكستنش كمك كردند , اكنون بايد بسيار تلاش كنند تا اندكي جبران شود . مباد كه فردا انگشت حسرت به دهان گيرند اي كاش …!

  دوست داشتن

 4. هیچ یک از ورزشکار های ما تحصیلات عالی، تلاش و پشتکار و اخلاق علی دایی رو ندارن. اصلا ناف ما ایرانی ها رو با حسادت و زیراب زدن بریدن. تا یه بنده خدایی موفق می شه می خوان آویزونش کنن. البته دم علی دایی گرم که فقط با عمل حال همه دشمناشو می گیره. از حرفای قشنگتون ممنونم.

  دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.