فوتبال · جام جهانی ۲۰۰۶

زنده‌ایم چون عاشقیم

ما آرژانتینی‌ها فقط طرفدار تیممان نیستیم ما عاشقیم. طرفدار تیمی مثل ایران نیستیم که یادمان برود برای چه عاشقش هستیم. آرژانتین را برای چه دوست داریم؟ اگر به خاطر تعداد جام‌های جهانی بود که برزیل و ایتالیا و آلمان بودند اما بازی آرژانتین هلاکمان می‌کند.

حذف شده‌ایم آن هم از میزبان باخته‌ایم. اما همین که همه می‌گویند حقمان قهرمانی بود نشان می‌دهد کجای کاریم. بعضی وقت‌ها چه زود یادمان می‌رود برای چه عاشقیم و مدیون چه کسانی هستیم. از مقصر بودن پکرمن صحبت می‌کنیم که تعویض‌هایش اشتباه بود اما شاید در آن لحظه پکرمن از نظر خودش بهترین تصمیم را گرفته است. مطمئنآ او بیشتر از من و شما دوست داشت با قهرمانی آلمان را ترک کند همانطور که سه بار جوانان را قهرمان کرده بود. سورین و ریکلمه و ساویولا و ته‌وز و ۹۰ درصد تیم را خودش کشف کرده بود. ناسلامتی ما عاشق آرژانتین هستیم. خودمان گفتیم متکی به یک ستاره نیستیم ما یک تیم هستیم و با هم حذف شدیم حالا فرقی نمی‌کند جای ریکلمه کامبیاسو باشد یا ورون که حتی به جام نیامد. ما عاشق ستاره‌هایمان نبودیم ما از فدراسیون تا تیم پایه‌ی آرژانتین را عاشقیم حتی اورتگا و پاسارلا را هم عاشقیم. با شخصیت‌ترین مربی جام پکرمن بود و بهترینشان و اگر من هم جای رئیس فدراسیون بودم مادام‌العمر قرارداد می‌بستم گرچه خودش استعفا داد. حرف‌های پکرمن و بازیکنان را بخوانید، یک جام فراموش نشدنی.

ما زندگان همیشه‌ی تاریخیم از پرون تا مارادونا. به قول حمیدرضا «آرژانتین روح یک جهان بی روح است» زنده‌ایم چون عاشقیم. چه کسی یادش می‌آید آلمان و کرواسی در ۱۹۹۸ چگونه بازی کردند اما ما یادمان مانده است بازی هلند و آرژانتین را، ما حتی بازی آرژانتین و رومانی ۱۹۹۴ را هم به یاد داریم چون زنده بودیم و حذف شدیم. از حذف‌شدگان مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی آلمان چه تیمی در خاطر همه می‌ماند؟ برزیل، انگلیس و یا اوکراین؟ برزیل با آن فاصله‌ی همیشگی‌اش از جوگابونیتو یا انگلیس با آن مربی مغرور و ستارگانش؟ اوکراین را که همان اول جام از یاد برده بودیم اما این آرژانتین است که در خاطر همه می‌ماند لحظه به لحظه از گل کرسپو به ساحل‌عاج تا جشنواره‌ی گل با صربستان، از معجزه‌ی ماکسی رودریگز تا مصدومیت آبوندانزیری، از خشم بعد از بازی با آلمان تا اشک‌های هواداران.

و قاره‌ی آفریقا منتظر ماست. زجرکشیدگان ثروتمند سال ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی به انتظار آبی و سفیدهای لاتین نشسته‌اند- وای از این پیراهن سورمه‌ای آن هم در برابر سفیدای آلمان!- آری ما نشسته‌ایم تا اولین جام قاره‌ی سیاه را آلبیلسته‌ها بر دستان خود بگیرند اگرچه شاید دیگر تعدادی از اسطوره‌هایمان نباشند به هر حال ما یک تیم هستیم اسطوره‌هایمان هم همیشه زنده‌اند.

راستی آقای لینه‌کر در فوتبال برای یک آرژانتینی لذت‌بخش‌ترین خبر شکست انگلیس است آن هم وقتی در پنالتی‌ها حذف می‌شود و آن هم وقتی ستارگان رؤیاییش توپ را به دستان ریکاردو می‌کوبند.
و برای من که معبدم «پاسارگاد»، ایالتم «کاتالونیا» و پایتختم «بوئنوس‌آیرس» است* افتخار است که با اقتدار در جهنم برلین حذف شدیم نه اینکه با ماهی‌های لغزنده‌ی برزیل مقهور ذهن خلاق زیدان پیر، به راستی که فرانسه همیشه در مقابل برزیل جوگابونیتو بازی می‌کند! و جامی که در اروپا می‌ماند.
==================================
* پرسپولیس، بارسلونا و آرژانتین
==================================
جام‌جهانی برای ما تمام شد:
» متاسفم برای جام جهانی – راه من
» کری‌خوانان عزیز! بفرمایید هرچه می‌خواهید بنویسید – صمیمانه‌تر
» افسون ما به پایان نرسیده – گردباد
» هنوز هم آرژانتین – یک پزشک
» برای آرژانتین گریه نکنید – روزنامه‌نگار نو
» آخرین تانگو در برلین – سیاورشن
» فاجعه – مومالی
» پکرمن چمدان‌هایش را بست – دریا بندر کشتی
» این چه مسخره‌ای بود – سیپریسک (البته بد صحبت کرده‌، از عاشق آرژانتین بعید بود)
» جام جهانی تمام شد – سرزمین رؤیایی
» حذف مقتدرانه – نامه‌های باز نشده
» ما قهرمان همیشه‌ی تاریخیم – لولیان (نگار مفید)
» لعنت به … – کوچه (امیر حسابی عصبانیه، اما عنوان مطلبش خوب نیست)
» خداحافظ تیم محبوب من – اگنس
» ساعت‌ها بعد گریه کردم – رضا مارادونا
» تا – عروسک کوکی
» امید انتقام – ایساتیس
» آرژانتین – ایکس‌ری

پی‌نوشت: من هم مثل بقیه می‌نشینم و بازی‌ها را تا آخر نگاه می‌کنم. برایم هم مهم نیست چه کسی قهرمان می‌شود. اصلآ هم خوشم نمی‌آید در یک تورنمنت طرفدار دو تیم باشم. لذت یک تورنمنت به این است که یک تیم داشته باشی حالا یا حذف می‌شود یا قهرمان. چهار بازی دیگر مانده است. حالا اگر طرفداری من از آرژانتین باعث می‌شود زیبایی جام‌جهانی از بین برود! خب بگذار برود. این چه جام‌جهانی‌ایست که ناراحتی حذف تیم ما برای بقیه ضد حال باشد؟ بابا بی‌خیال تیم ما حذف شده است شما لذتتان را ببرید ما هم نگاه می‌کنیم این یعنی فوتبال.

Advertisements

4 دیدگاه برای «زنده‌ایم چون عاشقیم»

 1. فواد جان اولا تسلیت می گم. دوما اگر می خواهی تا ابد احساسی باشی باش. نوشته های فوتبالی ات همگی احساسی هستند. نگو که نیست! می دونم عاشق آرژانتین هستی. به هر حال عاشقیه کاریش نمیشه کرد اما اگه یک دقیقه مثل یک شخص منطقی به تیم آرژانتین نگاه کنی می بینی مسی و رودریگز و سورین رو نمیشه برابر با مارادونا دونست و اسم اسطوره و افسانه روشون گذاشت. به نظر من تیم آرژانتین تیمی است مثل میلان یا چلسی یا بارسا نه چیزی بیشتر نه کمتر. تیم بسیار قوی و پرمهره ای هستند اما نه آنچنان که دیگه ازش کوه بسازیم. مشکل هوادار های آرژانتین هم این هست که همگی فکر می کنند قهرمانی روی شاخ تیمشونه. به این خاطر هم از باختشون شوکه می شن. من شرط می بستم توی ضربات پنالتی آلمان می بره. ضربات پنالتی به آرامش روانی نیاز داره. البته این آلمان هم با مربی احساسی ای مثل کلینزمن ایده آل نبود اما ذاتا آلمانی ها با آرامش هستند و متمرکز. در کل باز باید بگم علاقه ات به تیم آرژانتین با سابقه ی درخشان و ستاره های مردمی به جاست اما من مشکل آرژانتین رو توی این می بینم که سطح توقعاتشون خیلی الکی بالاست. تیم آرژانتین قطعا لیاقت قهرمانی رو داشت اما واقعا فکر می کنی بدون «ناداوری» ها و تماشاچی ها و … تیم آرژانتین تیمی است که برزیل 20 گل بزنه؟ به ایتالیا و فرانسه 20 گل بزنه؟ متاسفانه آرژانتین از نظر منطقی چنین تیمی نیست اما طرفدار های آرژانتین فکر می کنند هست!

  دوست داشتن

 2. اول فواد خان بگم که اقا ما مخلص شما هم هستیم.امیدوارم از نوشتم ناراحت نشده باشی به هر حال منم طرفدار یه تیم دیگه هم هستم و روش تعصب دارم.
  فکر می کنم خودتون هم بهترین جمله رو گفتین که به هر حال ارژانتین و برزیل حذف شدن و ما هم بهتره بازی را نگاه کنیم بدون هیچ هیجانی.
  در حال امیدوارم درکم کرده باشی و اگه احیانا ناراحتی بوجود اومده بر من ببخش.
  قربانت.

  دوست داشتن

 3. salam khobi boro baba alman ghahremane hala mibini
  akhe arjantin ham shod tim
  akhe ye kam aghleto be kar bendaz bebin tim alman chi hast
  rasti man emrooz ap kardama
  ghorboonet narahat nashiya
  fadat bye

  دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.