فوتبال · جام جهانی ۲۰۰۶

یک جام برای آرژانتین، همه برای یک جام

هرچه از این جام‌جهانی می‌گذرد اطمینان به قهرمانی آرژانتین افزایش می‌یابد. ستارگان آبی و سفید آمریکای لاتین با بازی آموزشی و روان خود یک فوتبال نمایشی را به اجرا درآوردند و به نتیجه‌ی دلخواه دست یافتند. فوتبالی که در این سال‌ها بزرگانش فراموشش کرده‌اند. برزیل، هلند و پرتغال به همراه آرژانتین سال‌ها این‌گونه روان بازی می‌کردند اما امروز سه تیم دیگر نه تنها از آن بازی زیبایشان اثری نیست بلکه چنان محتاط شده‌اند که به همان یک گل برتری هم بسنده می‌کنند. اما آرژانتین آن‌چنان بازی می‌کند که حتی مخالفانش هم انگشت به دهن می‌مانند. در این جام یک تیم دیگر هم این‌گونه بازی می‌کند و آن اکوادور است که بازیش به دل می‌نشیند.

بیست سال از آخرین قهرمانی آرژانتین می‌گذرد و تا چند روز دیگر بیست سال عمر من هم تمام می‌شود. در این سال‌ها بازی آرژانتین همیشه زیبا بوده است چه آن زمان که برزیل با پریرا دفاعی بازی کرد اما قهرمان شد و چه وقتی فرانسه با اتکا به زیدان قهرمان شد. اما امسال این زیبا بازی کردن جنبه‌های جدیدی را رو کرده است. اتکای آرژانتین دیگر به یک ستاره نیست و ستاره‌ها با هم متحد شده‌اند تا همگی یک ستاره باشند. آرژانتین به نیمکتش هم متکی‌ست به خوزه پکرمن و به آرامشش، به بازیکنان ذخیره و توانایی فردی و جمعی‌شان. این تیم به چیز دیگری هم متکی‌ست به سکو‌های ورزشگاه، انگار نه انگار که بازی‌ها در قلب اروپاست ورزشگاه مملو از پرچم‌های آبی و سفید است و پر از عکس‌های ستارگان قبل و حال آرژانتین و یک نفر تکیه‌گاه این سکوهاست و او کسی نیست جز دیه‌گو آرماندو مارادونا. این آرژانتین به شخص متکی نیست به یک جمعیت متکی‌ست.

وقتی بازی سیال این تیم را می‌بینید و پاس‌های غیرقابل پیش‌بینی بازیکنانش را و خوشحالی پکرمن و مارادونا را مطمئن می‌شوید که برای متوقف کردن این تیم باید منتظر معجزه و اتفاق بود. اینجاست که همه می‌فهمند در جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان جز آرژانتین تیم دیگری توانایی فتح فینال را ندارد بنابراین «یک جام برای آرژانتین، همه برای یک جام».

Advertisements

4 دیدگاه برای «یک جام برای آرژانتین، همه برای یک جام»

  1. یه وقت صداش رو در نیاری که آرژانتین در سری بازیهای انتخابی بدجور از اکوادور خورده! میدونی که.. آخه خوبیت نداره بعد از اون فضاحت سال 2002!

    دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.