روزانه

اینجا چراغی روشن است؟

خدای بد برداشت کردن، ایرانی‌های اصیل و متمدن! مانا نیستانی نمی‌دانی با «نمنه» می‌شود یک دنیا را تحقیر کرد، آری اینجا سرزمینی‌ست که به کسی نباید بر بخورد! دیگر عذرخواهی و اظهار پشیمانی ثمری ندارد، زیرا هرکار اشتباهی توطئه بیگانه است!!! نباید بگذاریم فرهنگ و هنرمان را بیگانگان به یغما ببرند، کسی در جمع هنرمندان این را گفت! تمام احادیث و سخنان گهربارشان تبلیغ است، گذشت؟ چه کسی بود صدا زد اسلام؟

دوم خرداد را یادم می‌آید، حس ناسیونالیستی می‌گفت خاتمی باید پیروز شود، رای که نمی‌توانستم بدهم اما اسپانسر افتخاری شده بودم، من پسر ۱۸ خردادم، چرا؟ نمی‌دونم، اما می‌دانم برای بسیاری آن محمد چاخان هنوز هم دوست‌داشتنی‌تر از رئیس‌جمهور است، بگذریم برای من دورانش تمام شده است، آمد تا چراغی روشن کند، وعده‌اش را داده بود، اما ندانستیم چشم‌هایمان کور است، تلقین کردند، مگر این‌همه چراغ را نمی‌بینی؟ آری اینجا چراغی روشن است، اشکال از چشم‌های من است…

حالا ۹ سال از آن اتفاق میمون و مبارک گذشته است، اوایل کلی مراسم و جشن تولد برایش گرفته می‌شد، اما حالا کسی حتی برای به خاطر داشتن تاریخ سررسید چک هم این مناسبت را به یاد نمی‌سپارد، بابا تاریخ چک دو خرداد بود نه پنج خرداد!!! گاهی که به روزنامه خوندن میفتادم ایران جمعه را دوست داشتم، به خاطر کاریکاتورهای کودکانه‌اش، مانا نیستانی حالا به خاطر یک اشتباه؟ (به نظر من که اشتباهی نشده است، باید خیلی سنگدل بود تا توهینی در این کاریکاتور دید) بازداشت شده است، جسارت به ملت ایران؟؟؟ SMSهای موبایل‌هایتان را چک کنید…

شعاری که برای تیم ملی ایران انتخاب شده است:‌»ستارگان پارسی»، شما در این دو کلمه توهینی می‌بینید؟ وقتی کاپیتان تیم ملی آذری‌ست! یک شعار ساده و بی‌معنی، سرشار از جسارت به تمام اقوام ایرانی، انگار کسی نمی‌بیند…

اینجور جاها که می‌رسد دولت خدمتگزار ملت می‌شود و احترام می‌گذارد به خواسته‌های آنها، روزنامه‌ی ایران ارگان دولت است، چرا دولت از کارمند خود حمایتی نمی‌کند؟ چرا مدیرمسئول شانه خالی می‌کند؟ خوب شد این «توطئه‌ی بیگانگان» هست که تا به مشکلی می‌خورند بر سر زبان‌ها میفتد، به امید روزی که خود اسیر توطئه‌ی بیگانگان شوند! آیا اگر روزنامه‌ی کیهان چنین کاریکاتوری را چاپ کرده بود، اینگونه پیش می‌رفت؟ آذری‌زبان‌های عزیز توهین‌های بزرگتری به ما می‌شود که به سادگی از کنارش می‌گذریم، شاید هم اعتراضات را بد منعکس می‌کنند؟!

مثل پروانه‌ای در مشت، چه آسون میشه مارو کشت…

Advertisements

44 دیدگاه برای «اینجا چراغی روشن است؟»

 1. انگار منتظر بهانه ای بودند.. نمی دونم چند نفر از اونایی که به این اغتشاش ها دامن زدند و یا به خیابون اومدن و خسارت به بار آوردند اصلاً روزنامه می خوندن!! که حالا برای یک کلمه که بارها در محاوره استفاده می شه و یه گوش تک تک ما آشناست با زور و داد و بیداد می خوان به نتیجه برسن!

  دوست داشتن

 2. من کاريکاتورور چند دقیقه پیش دیدم ! هنوز شوکه هستم باورم نمیشه همچین چیزی بوده باشه!!!! من فکر میکردم چیزی در مورد ترکها بوده!!!یعنی ما واقعا کجا داریم زندگی میکنیم ؟! یعنی فکر کردن منظور مانا این بوده که سوسکه تزکه؟ آخه این کلمه رو خیلی ها میگن من یکی صدتا فارسو دیدم که اینو میگن! مانای بیچاره وقتی یاد کمیک استریپاش می افتم که نشون میداد چه باهوش و خلاقه ، دلم میسوزه 😦

  دوست داشتن

 3. من امروز کاريکاتورو ديدم! واقعا جا خوردم… کاسه‌اي زير نيم‌کاسه است؟ ايران لابد چوبي در سوراخي کرده که اينکارو باش کردن!

  دوست داشتن

 4. متاسفانه هر روز، بر تعداد اخبار و اتفاقات ناگوار افزوده می شود! و ما ناباورانه در انتظار روزی که خورشید در این سرزمین به گونه ای دیگر طلوع کند! آیا روزی فراخواهد رسید که شاهد آزادی از همه نوع آن باشیم؟! از ما که گذشت، دلم به حال فرزندان فردا، و ایرانی می سوزد که هر روز بیشتر در باتلاقی که به دست … فراهم شده فرو می رود!!

  دوست داشتن

 5. منم تو وبلاگم همين رو گفتم.چه طور وقت جوك گفتن و جوك شنيدن هيچي نيست….همه ي اينا به خاطر جو گرفتگي زياد ما ايراني هاست.باور كن ترك ها رو هم يكهو جو گرفت.

  دوست داشتن

 6. شنیدم دیشب کوی دانشگاه شلوغ شده..یه سری از بچه ها هم امروز تو دانشگاه راه پیمایی راه انداختن..کسایی که اگه بهشون می گفتی برای فلان اهانت به روزنامه نگار در فلان روزنامه بیان تظاهرات ، عمرا اگه سایشون هم پیدا میشد ….متاسفم

  دوست داشتن

 7. در هر قوم و قبیله و کشوری آدم های زبان نفهم پیدا میشود ولی به خاطر یک نمنه که نمی توان این خصیصه را فقط به یک طایفه نسبت داد

  دوست داشتن

 8. وقتی که روزنامه آزاد نداشته باشیم همین میشه که یک عده پانترک فرصت طلب برای سواستفاده از هرج و مرج مردم را بر ضد چیزی که ندیده اند تحریک میکنند .
  دور دور پوپولیستها است : رییس جمهور که پوپولیست باشه نشریات که بسته باشند ، قومگرایی میشه هووی ملیگرایی . حتی کاریکاتور را هم پوپولیستی میفهمند !
  وای به حال ایران و ایرانی !

  دوست داشتن

 9. بعد از شنیدن خبر قتل نیستانی مطمئن باشید که انهم عمدی نبوده و تنها یک اشتباه است که با معذرت خواهی حل خواهد شد. انشاالله

  دوست داشتن

 10. جمع احمق اندیش ها ! تعصب دوستیتان _ به مانی … پارس _ گل کرده ! و به حرمت یک ملت دهن کجی می کنید ! – اگر جرات دارید در روزنامه بنویسید – خدا شاهد است شلوارتان را مثال » ماهی صفت » به حراج میگذاریم . احمق اندیش پارس ، فهم شد .

  دوست داشتن

 11. مرگ بر شوونیست فارس و بر تمام احمقهایی که از مانا حمایت میکنند من خودم شخصا به خونش تشنه هستم

  دوست داشتن

 12. An American blogges writes: http://hnn.us/blogs/entries/25725.html

  Eli lake reports that determined foes are challenging the Theocracy and Gateway pundit has the round up on the student riots. Some rioters even announced: «We Don’t Want Nuclear Energy» Not surprisingly, the Mullahs blame the CIA and the Mossad for their ethnic troubles.

  But th «Iranian Woman» is right. Iran is a multiethnic society ready to explode. 54 Bahai arrested in Iran In the hand of a good satirist, laughter can become a powerful weapon.

  Careful not to get in the way, Bush and Blair emphasized their great respect for the Iranian people and the merely threatened Iran with isolation not bombing. Bush:

  دوست داشتن

 13. ما آذر بایجانی ها (ترکها) کارد به استخوانمان رسیده است شما ها نمیدانید اینجا جه خبر است الکی ازدور دارید قضاوت می کنید
  ملتی که نتواند یک اسم ترکی برای بچه اش انتخاب کند
  ملتی که هر روز شاهد تغییر ناممنطقه از ترکی به فارسی باشد ملتی که بیشترین درصد بیکاری با وجود این همه تحصیل کرده داشته باشد
  ملتی که هرروز هزاران توهین به فرهنگش از صدا وسیما بشنود
  آری این ملت روزی به پا می خیز
  یادتان باشد ملت آذر بایجان همانند دیگ سنگی بزرگی است که دیر جوش آورد ولی به این زودیها خاموش نمی شود
  ملتی که هرروز همه

  دوست داشتن

 14. به نظر من هیچ کدام از نظرانت بیطرفانه و منصفانه نبود.
  ایران یک کشور کثیرالمله است و ملتهای مختلفی در ان ساکن هستند. که بایستی با هم برابر و آزادی یکسانی داشته باشند. از جمله: آموزش به زبان مادری در مدارس، مطبوعات و صدا و سیما به زبان مادری،برخورداری از شرایط اقتصادی، سیاسی برابرو……… وهیچ ملتی خودش را برتر و سرتر از دیگران احساس نکند.
  اما آیا عملا ایران بدین گونه است؟؟؟؟
  این مطلب در حقیقت زخم کهنه ای را باز کرده و گرنه همه می دانیم مانا مقصر واقعی نیست و دستگیری او اقدام نظام بود. (هرچند او می بایست دقت بیشتری میکرد).
  در ضمن مطمئن باشید همه معترضان هموطنان خود شما هستند و دست هیچ احنبی و بیگانه ای در کار نیست خودمان را گول نزنیم. بلکه به هر روبداد و اتفاقی همه جانبه و عمیق و منصف بنگریم.
  فکر میکنم این حرفهای مرا اقوام غیر فارس ساکن در ایران بهتر درک کنند چرا که در فشار مشابهی به سر می برند.

  دوست داشتن

 15. واقعا متاسف هستم که در کشور ما به مساله قومیتها در هیچ برهه زمانی توجه نشده است و خواستها و حقوق قومییتها همیشه نادیده گرفته میشود؟ چرا در ایران مسئولان فقط اهل شعارند نه عمل؟؟ چرا به قانون اساسی احترام نمی گذارند در حالی که همیشه دم از عدالت میزنند! چرا اصول 15 و 19 رعایت نمیشوند؟ چرا وقتی ملتی خواستار حقوقش میشوند مسئولان ما فورا آنرا به دخالت دستهای بیگانه ربط میدهند به جای اینکه واقعیتها را قبول کنند و به خواستها احترام گذارنند؟

  دوست داشتن

 16. من یک جواب کوتاه به مریم مهتدی دارم و آن اینکه متاسفم به طرز فکرت ! جو یعنی چه؟ چرا کاسه داغتر از آش شدی؟ این حرفهای بیخود چیست؟ اگر حرفی برای گفتن نداری مجبور به نظر نیستی!

  دوست داشتن

 17. خانم دنیا چشمها را باید شست جور دیگر باید دید!!! لطفا دیدگاهتان را به مسائل عوض کنید با تفکر بیشتر به اطراف بنگرید.

  دوست داشتن

 18. چرا متوجه نیستید دوستان که قضیه از کجا آب می خوره , مگه اولین باره که نزدیکای 18 تیر شاهد چنین وقایعی هستیم ؟ سردمداران این شورش کیان ؟ چرا تلویوزین حکومتی برخلاف سانسورهای همیشگیش خبر شورش هارا این قدر دقیق گزارش میکنه؟ مگه غیر از اینه که تو هر برنامه و فیلم های کمیکشون مدام از لهجه آذری برای خنداندن تماشگر به قول خودشان استفاده می کنند؟( بر غلط بودن و زشت بودن این رفتار هیچ حرفی نیست) و کسی هم خم به ابرو نمی یاره ؟ حالا یک یه کلمه نمنه میشه توهین بر قومیت ؟ !!! همیشه این سناریوی کثیف قبل از 18 تیر نوشته میشه حالا هم قربانیانش دو تا کاریکاتوریست بی خبر از همه جا که غفلتا وارد بازی شدن.

  دوست داشتن

 19. خانم sarina از متن و تحلیل شما چنین بر می اید که بی خبر تر از همه جا حتی از متن نوشته شده در ایران جمعه خود حضرتعالی هستید؛ لطفا این صفت بی خبری خودتان را به اصحاب مطبوعات-کاریکاتوریست و…- نسبت ندهید.توصیه میشود در جهت اطلاع بیشتر و بیان منطقی وقایع ممارست بیشتر به کار ببرید.

  دوست داشتن

 20. ایرانیان ترک زبان عزیز چرا شخصیت متملق بوقلمون صفت فرصت طلب جان نثار با لهجه غلیظ ترکی توهینی به شرف و حیثیت و آبرو و …شما نبود؟وای بر ما که اگر حیثیت مان با یک کلمه نمنه لکه دار شود!

  دوست داشتن

 21. پریسای عزیز؛ خود شما نیز اذعان دارید- همچنان که به طور ضمنی اشاره کردید تمام تاریخ رضا شاه به بعد ایران اعم از تلوزیون رادیو مطبوعات … نشان از اهانت و توهین به ملت ترک آذربایجان دارد. و اما صدای حقوق مدنی و اجرای قانون اساسی همواره در برهه های زمانی بایکوت شده است و آتشی زیر خاکستر در بزنگاه زمان سر کشیده است ؛ گاه سرکوب شده است و گاه نیز چنین شده است که شما می بینید اگر ملت ترک اذربایجان از حقوق خود به نفع منافع ملی از مشروطیت تا امروز دست کشیده است دلیل بر این نیست که توهینی نبوده است جان نثارها را هم به پای همین بنویس. در خاتمه برایتان توصیه میشود در خلوت خودتان از برای تنبیه شعر استاد شهریار » الا تهرانیها انصاف میکن…توئی یا من» را بخوانید.

  دوست داشتن

 22. من هم با شما موافقم که این کاریکاتور یک بهانه است ولی بهانه ای خوب تا به یک سری بی ملاحظه گی ها (از جمله همانطور که خودتان هم گفته اید شعار فاشیستی «ستارگان پارسی») و چندین سال تحقیر زبانی پاسخ داده شود.mojde عزیز تو هم اگر فکر می کنی که ترکها نفهمیدن که مانا واقعا منظوری نداشته سادگی به خرج داده ای ! همانطور که گفتم این یک اعتراض به چندین دهه توهین های خیلی خیلی بزرگتر از این اشتباه کوچک مانا بود

  دوست داشتن

 23. yani shoma farsa in gadr ablahid ke fekr mikonid in vagaye fagad be khater ye namana rokhdade

  gyam azarbayjan va shahadat dahha tan az farzandan turk iran khizeshist ke bar alihe rasism fars agaz shod va ta piroz nashavad khamosh nakhahad shod

  diroz7 khordad dar ardabil bishaz 20 nafar bar asar gololehay arya be shahadat rsidand
  yashasin azarbaydjan

  دوست داشتن

 24. در جواب خانم مریم معتمئی می خواهم بنویسم خانم با کلاس و با شعور بالا که دم از نفهم بودن و جو گرفتن برخی ها می زنی؟ من فقط یه چیز می خوام برات بگم آیا اگر کسی به پدر تو بی احترامی کند به رویش می خندی؟
  اگر تو می خندی نشان از احترام بزرگت نیبت به پئرتون می باشد

  دوست داشتن

 25. شما پارسها چرا نمیخواهید بفهمید که ملت شریف آذربایجان به خاطر فقط یک کاریکاتور اعتراض نمیکند ؛ بلکه این خاکستر زیر آتش است ؛ ملت آذربایجان حق مسلمش را میخواهد؛ نمی خواهد به زبانی صحبت کند که تحمیلی است- به زبانی درس بخواند که تحمیلی و بیگانه است؛این را درک کنید بفهمید؛ دیگر بس است …..

  دوست داشتن

 26. این اتفاقات یک بازی کثیف که یه عده خاص به راه انداختند و عده ای هم بدون اینکه بدانند وارد این بازی شدند. پس هوشیار باشید و خودتون رو از این ماجرای بچه گانه دور نگاه دارید. انهایی که این بازی را براه انداختند هدفشون سوء استفاده سییاسی از سادگی -مظلومیت – وپاکی آذری زبانان عزیز .

  دوست داشتن

 27. salam , man be onvane ye tabrizi khastaram keeeeeee azarbayjan har che zoodtar az iran joda beshe va shahede keshvare mostaghel azari zaban be paytakhteye tabriz bashim .man alan yazdam az zabone farsi khaste shooodam . makhsooosan ba goyeshhaye … piresh . redam be in zabone darepite farsi ke mesle … mimooone . ba tashakor
  tabriz _azarbayjan

  دوست داشتن

 28. من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم زبان و ادبیات بسیار غنی تورکی تدریس می شد!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم زبان تورکی ملت 35 میلیونی ما تحقیر نمی شد!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم زبان 15 میلیون فارس بر ملت مظلوم ما تحمیل نمی شد!
  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم دختر معصوم 15 ساله تبریزی را شهید نمی کردند!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم شبانه به خانه های نوامیس ملت مظلوم ما حمله نمی کردند!
  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم کتابهای ادبی و تاریخی مارا ممنوع و یا سانسور نمی کردند!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم کوروش خونریز و فردوسی تورک ستیز را قهرمان ملی نمی کردند!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم جعلیات باستانی وافسانه های شاهنامه را بر تورکها تحمیل نمیکردند!
  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم زبان تورکی ملت 35 میلیونی ما مورد انواع هجومها قرارنمی گرفت!

  من یک تورکم و آذربایجانی هستم، ایرانی نیستم، اگر ایرانی بودم زبان 15 میلیون فارس بر ملت مظلوم ما تحمیل نمی شد!

  دوست داشتن

 29. بار ديگر دستهاي پنهان شوونيست از آستين برآمد و چهره زشت و كريه خود را با توهين به ملت شريف آذربايجان و ترك ايران نشان داد. چهره­اي كه در طول 80 سال گذشته به انحاي مختلف خود را در قالب سياستها، برنامه­ريزيها، برنامه­هاي و اهانتهاي متعدد نشان داده و در برهه­هايي از زمان با جواب كوبنده و دندان­شكن ملت بيدار و آگاه آذربايجان بويژه قشر دانشجو و دانشگاهي روبرو شده است.

  دوست داشتن

 30. ملت آذربايجان ، همواره پرچمدار انديشه هاي نو و مترقي در سرزمين ايران بوده است و همواره از خشونت و تجاوز به حقوق ديگران بيزار مي باشد. آنچه امروز دشمنان آذربايجان را دچار واهمه كرده ، حركت مدني و فرهنگي اين ملت براي مبارزه بنيادي و اساسي با تبعيض در جامعه ايران است. آنها چنين حركتهاي پيشرفته اي را كه مي تواند ريشه هاي تبعيض و استعمار را در منطقه بخشكاند ، نمي تابند و و قلع و قمع اين حركت را به هر قيمتي كه شده است سياست خود كرده اند. براي سركوب ريشه اي اين حركت نيز چاره اي ندارند جز به خشونت كشاندن اين حركت و خارج كردن آن از مسير مدني ، بايكوت و سانسور و تحريف خبري وقايع اعتراضات و خواسته هاي مردم آذربايجان .

  دوست داشتن

 31. سالیان دراز ملت آذربایجان همانند سایر ملل غیر فارس در ایران در معرض تحقیر و تبعیض ملی ـ سیاسی و اجتماعی هم از طرف رژیم پهلوی و هم از طرف رژیم جمهوری اسلامی قرار داشته است. این تحقیر و تبعیض به صورت منتظم و سیستماتیک از طرف دولت مرکزی حمایت شده و باعث نفرت و خشم ترکهای آذربایجان شده است. به گونه ای که حتی شاعر شهیر آذربایجان زنده یاد محمد حسین شهریار نیز، شعر معروف « الا تهرانیا انصاف میکن خر تویی یا من » را در اعتراض به این حقارت ها سرود .
  رژیم پهلوی که تخم نفاق کاشته بود محکوم به درو کردن عصیان و غضب توده های میلیونی شد که از آذربایجان برخاست و دودمان شاهنشاهی پهلوی را بر انداخت. امید ملت آذربایجان و دیگر ملل این بود که از این پس عدالت حکمفرما شود و همه ی ملل از تساوی حقوق، احترام متقابل و همزیستی برادرانه برخوردار شوند. امید ما آن بود که تفکر و فرهنگ حاکم شوونیستی به یاد گار مانده از رژیم پهلوی به زباله دان تاریخ سپرده شود. امید براین بود که دیگر ملل غیر فارس قربانی سیاست تحقیر و تبعیض ملی نشوند. اما متاسفانه تجربه بیست و چند ساله نشان داد که این بیماری فکری و فرهنگی تحقیر ملت های غیر فارس بالاخص ترکها به تمام ارگانهای فعال جمهوری اسلامی سرایت کرده است و تبعیض و تحقیر علیه ملت غیور ترک همچنان اعمال می شود. .

  دوست داشتن

 32. اعتراضات مدني و مسالمت­آميز اقشار مختلف ملت آذربايجان در اقصي نقاط كشور، بار ديگر اثبات نمود كه اين ملت عليرغم تمام مشكلات و مصائب هرگز هويت ملي و قومي خويش را فراموش نكرده و همچنان با هوشياري كامل حافظ اين جوهره وجودي هستي­اش مي­باشد.
  اقشار مختلف ملت آذربايجان از جمله دانشجويان، دانشگاهيان، بازاري، كسبه، نويسندگان و روزنامه­نگاران، فرهنگيان، نمايندگان مجلس، مسئولين دولتي و… دست در دست هم، با اتحاد و يكپارچكي كامل با شركت در تجمعات، ميتينگ­ها و اعتراضات خياباني ضمن اعتراض به توهين روزنامه ايران خواستار توجه مسئولين ذيربط به خواسته­هاي به حق و قانوني خويش شدند.
  در حوادث اخير كه نشان از لبريز شدن كاسه صبر ملت متين، صبور و با وقار آذربايجان مي­باشد جهانيان صداي غرش اين شيرزنان و دلير مردان را در دفاع از هويت ملي و حقوق مدني خويش شنيدند. حوادث اخير آذربايجان زنگ خطري ديگري بود كه به صدا در آمد و به همه مسئولين و ارگانهاي ذيربط هشدار داد اگر در وقت مقتضي نسبت به اعطاي حقوق بر حق، قانوني و مدني اين ملت مظلوم اقدامات لازم را انجام ندهند مسئوليت عواقب آن را بر عهده آنان خواهد بود.
  هرچند در برخي نهادها و ارگانها به خصو ص در خانه ملت، جنب و جوش­هائي مبني بر تأمين حداقل خواسته­هاي آذربايجانيان به گوش مي­رسد كه مايه مسرت و خوشحالي دارد، ليكن از طرف ديگر دستگيري، بازداشت و احضار فعالين فرهنگي، مدني آذربايجان خود اشتباه ديگري است كه از طرف برخي ارگانهاي امنيتي، اطلاعاتي و انتظامي صورت گرفته و مي­گيرد.
  دستگيري و بازداشت برخي روزنامه نگاران و نويسندگان آذربايجاني، دستگيري فله­اي شركت­كنندگان در ميتينگ مقابل مجلس شوراي اسلامي، بازداشت و احضار فعالين فرهنگي آذربايجان، دستگيري و بازداشت فعالين جنبش دانشجوئي حركت ملي از جمله سياستهاي اعمالي جهت مقابله با اين مطالبات قانوني مي­باشد.

  دوست داشتن

 33. طبعا آتشفشان خشم اودلار یوردو(سرزمین آتشها) جز
  با استیفای کامل حقوق ملت
  آذربایجان آرام نخواهد گرفت.
  رسمی شدن زبان ترکی در سراسر ایران و تدریس این
  زبان در مناطق ترک نشین و
  همچنین در هر منطقه غیر ترک نشینی که طالب تحصیل
  این زبان قوی و غنی وجود داشته
  باشد اولیه ترین مطالبه ملت 35 میلیونی آذربایجان
  است
  بهتر است حاکمان فارس گرای ایران به صدای
  تظاهراتهای میلیونی ملت آذربایجان
  گوش دهند. این صدا انعکاس اراده ملی تورکها و
  همچنین تظاهر مشیت خداوند متعال
  است

  دوست داشتن

 34. قيام ده ها هزار نفری مردم تبريز و دیگر شهرهای آذربایجان در اول خرداد ١٣٨۵ نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ترکهای ايران برای دفاع از حقوق پايمال شده انسانی و ملی خويش،عليه جمهوری فاشیستی اسلامی که شوونيزم تات *(فارس) را،نیزنمایندگی میکند، ثبت خواهد شد! مقاله روزنامۀ ايران.نشريه دولتی جمهوری اسلامی با عنوان«چه کنيم که سوسکها سوسکمان نکنند»، به هيچوجه اتفاقی تصادفی نيست. اين ادامه و تشديد سياست تحقير ملل غير تات* است که با رژيم پهلوی در ايران بنياد نهاده شد و جمهوری اسلامی وارث و ادامه دهنده آنست همانگونه که کاریکاتوریست ها ودست اندرکاران ارتباط جمعی این رژیم ادامه دهندۀ راه دلقکانی همچون سیدکریم، فرهنگ ورز نظام شاهنشاهی و شونیستهای (فارس) است.

  دوست داشتن

 35. در پي توهين و اهانت روزنامه ي ايران به تورک ها ، اعتراضات در تمامي دانشگاه ها و شهرهاي آذربايجان شروع شد. زنجان ،تبريز ، اروميه ، قزوين ، همدان ، اردبيل، تهران و …. تا اينکه مردم غيور تبريز در روز دوشنبه 1/3/85 و به دنبال آن مردم قهرمان اروميه در روز سه شنبه 2/3/85 دست به تظاهرات گسترده زدند و با شعارها و سخنان خود خواستار برخورد جدي با عاملان اين اقدام شوونيستي شدند که اين تجمعات با دخالت نابخردانه ي نيروهاي آپارتايدي به خشونت کشيده شد وگلوله، باتوم هاي الکتريکي و گاز اشک آور نوازشگر حق طلبان تبريز و اروميه گشت و تا آنجا پيش رفت که تعدادي از هموطنان عزيزمان زخمي و شهيد شدند و خاک آذربايجان دوباره گلگون گشت.» آذربايجان باشين ساغ اولسون»

  دوست داشتن

 36. ای کاش میشد که درمانی برای دلهای داغ دیده مادران و خواهران شهیدان جوان و ناکام آذربایجان پیدا کرد ، اما افسوس و صد افسوس که نمی توان .چه کسی جوابگوی این همه دلهای داغدار است؟ چه کسی؟ واقعا متاسفم که این دولت به اصطلاح عدالتگر حتی برای تحویل شهدای ما دو میلیون تومان وجه میخواهد تا شهدا را تحویل دهداین چه عدالتی است؟؟ این بود جواب این همه رشادت در راه انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی!!

  دوست داشتن

 37. قيام تورکهاي ايران نشانه تمامي تبعيض ها ي فرهنگي سياسي اجتماعي اقتصادي در طول 85 سال حکومت شونيست ها و افغاني هاي از افغانستان و تاجيکستان به ايران آمده(تات=پارس=افغاني) بود نه يک کلمه نمنه..
  اميدوار به اين نکته درست انديشيده بشود که ما دوست نداريم شاهان ظالم و افسانه هاي پوشالي فردوسي براي تورکها الگو باشند ما به علي نازيم و اولاد علي ..

  دوست داشتن

 38. امروزهمه ایرانییان متوجه این حقیقت شده اند که دیگر زمان تاوان دادن فارسها درقبال صدسال توهین وخیانت به مللتهای دیگر بخصوص تورکها/کردها/لرها/عربها/بلوچهاو…فرسیده است .
  دیگر این حرفهای چند منظوره به درد هیچ کس نمی خورد
  باآرزوی آزادی

  دوست داشتن

 39. خوب پیش میاد اینکارا فکر میکنن با توهین به ترکها میتونن کاری از پیش ببرن یکی نیست بگه عوضیها
  شهید باکری، شهید خیابانی،آیت الله طباطبایی ، ایت الله جعفری، و… که بیشترشو شما از من بهتر میشناسید ترک هستند .
  ستارگان پارسی
  این شعار شماست
  پس حسین رضا زاده ستاره ترک
  علی دایی ستاره ترک
  خجالت بکشید میخواین مملکت درست کنین

  دوست داشتن

 40. سلام
  مساله فقط یک کارتون نیست.
  بلکه این فقط یک جرقه بود برای خواستن تمام خواستهائی که تا به امروز ظالمانه از این ملت دریغ شده است.
  چرا باید زبان زیبای ترکی که آثارش از افتخارت این مرز و بوم هست در مدارس آذربایجان ممنوع باشد. مگر از اصول 15 و 19 قانون اساسی اطلاع ندارید.
  اگر می خواهید که ایران مال همه ایرانیان باشد باید همه از حقوق برابر بر خوردار باشند. و اگر اینگونه نباشد باید در انتظار اتفاقات تلختری باشیم و باشید. یاشاسین تورک. یاشاسین اینسان.

  دوست داشتن

 41. سلام.منم یه ترکم.افتخارم اینه.
  همیشه سعی کردم هرجا که هستم چه دانشگاه باشه یا جای دیگه زبان و فرهنگمونو اشاعه بدم.دوست داشتم این جملاتو به زبان شیوا و زیبای ترکی می نوشتم ولی حیف که خیلی از ترکا به فارسی خوندنو نوشتن عادت کردن.به امید روزایی که شاهد اعتلای دوباره فرهنگ ترکی باشیم.

  دوست داشتن

 42. səlam AZƏRBAYCANİN İgitləri
  Mən Azərbaycanliyam və bir türk
  Canla Qanla və qələmlə öz duru kültürümüzü ; varliğimızı ; zorluqa baş eyməməgimizi sixintiya bağlamanmamizi türk istəmiyənlərə göstarəcəğiz
  tanri AZƏRBAYCANA baş ucalix versin

  دوست داشتن

 43. حال ميكنم كه تو مملكتي هستم كه مردمش مثل آب خوردن فريب مظلوم نمايي و اسلام نمايي يكي مثل كوتوله ساه(احمدي…) رو مي خورند !!!!!!!! باورم نميشه يكي بودجه تحقيقاتي كشور رو اينقدر كم كنه بودجهITرو از تو رديف بودجه حذف كنه اون وقت به تركا ي بدبخت مي گن خر !!!! تازه همه مسايل هستهاي و ابداعات كشوري رو همكه 7 سال روشون كار شده به نام دولت عدالت بر كن خودش بزاره !!@؟؟؟

  دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.