دستکاری هالیوود

همین چند روز پیش بود که ارادت خودم رو نسبت به «جودی فاستر» و «آنتونی هاپکینز» برای بازی در فیلم «سکوت بره‌ها» ابراز داشتم، وهمین دیروز بود که یکدفه متوجه شدم سیمای تلویزیون مزین به تصویر جودی فاستر و سکوت بره‌هاست، البته وقتی متوجه شدم یحتمل ۴۰ دقیقه از فیلم مانده بود! (بگذریم که تبدیل شده بود به ۱۵ دقیقه!) گفتم این فیلم اصلآ موضوع و دیالوگ‌هاش مغایر با سیاست‌های صدا و سیماست، چگونه راضی شدند بعد از ۱۵ سال این فیم رو نمایش بدهند؟ کمی که گذشت فهمیدم اصلآ این فیلم اون فیلم نیست! فقط بازیگراش و کمی از صحنه‌هاش شبیه به سکوت بره‌هاست!

من از صحنه‌ای دیدم که دکتر چیلتون (آنتونی هلد) در حال مذاکره با دکتر هنیبال لکتر (آنتونی هاپکینز) بود، و از همین‌جا حدود چند کیلومتر از فیلم بریده شده بود!!! صحبت‌های دکتر لکتر با سناتور مارتین قابل پخش از تلویزیون نبود، حرف‌های کلاریس (جودی فاستر) و دکتر لکتر در مورد بوفالو بیل و کابوس‌های کلاریس راجع به بره‌ها اصلآ به موضوع فیلم مربوط نبود! فرار دکتر لکتر از زندان در فیلم اصلی ۱۰ دقیقه طول کشید اما حتمآ ارزش نشون دادن رو نداشته! و چند صحنه‌ی جذاب دیگر که فیلم رو قشنگ‌تر می‌کرد حذف شده بودند.

اصلآ کسی نفهمید جیم گامب (تد لوین) برای چی دخترا رو می‌کشه؟ کسی نفهمید اسم فیلم برای چی سکوت بره‌هاست؟ و …، تمایل گامب به تغییر جنسیت با دوختن لباس زنانه از پوست دختران، خواب‌های آشفته‌ی کلاریس از جیغ زدن و سلاخی بره‌ها، دیالوگ‌های بی‌نظیر فیلم، همه و همه زیر تیغ سانسور صدا و سیما رفت تا یک فیلم مطرح و بزرگ هالیوود این چنین بی‌هدف در شبکه سه پخش شود، اینکه چطور کلاریس رد بوفالو بیل رو پیدا کرد رو هم کسی متوجه نشد، چیزی که مشخص بود این بود که یک قاتل جانی هست و در آخر هم توسط قهرمان فیلم پیدا میشه!!! مهم نیست چطوری؟!

یکی نیست بگه آخه مجبورید این فیلم رو پخش کنید؟ با اون دوبله‌‌ی خنده‌دار! دختر از ته چاه با لهجه‌ی خیلی عادی درخواست کمک می‌کرد! احتمالآ دست‌اندرکاران این فیلم اگر تلویزیون ایران رو می‌دیدند متوجه نمی‌شدند فیلم خودشان در حال پخشه! من این فیلم رو پنج بار دیدم هنوز هم که فرصت می‌کنم ببینم چیزهای جدید و کشف‌نشده‌ای توش پیدا می‌کنم، اون‌وقت هرچی صحنه‌ی کلیدی توی فیلم بود زده شد تا فقط بگیم که سکوت بره‌ها رو نشون دادیم؟ اصولآ بدجور دوست داریم دستکاری کنیم، خبر رو دستکاری می‌کنیم، تقویم رو دستکاری می‌کنیم، قانون رو دستکاری می‌کنیم، در این موارد شاید مجبور باشیم، اما دیگه در مورد فیلم و سینما که مجبور نیستیم، نشون ندید، هرکی دوست داره فیلم رو گیر میاره می‌بینه، چه اصراریه که گند بزنیم به رمان، فیلمنامه، کارگردانی و بازیگری فیلم‌های هالیوودی، قرار نیست هالیوود بگه چرا فیلم‌های ما رو نشون نمیدید!!!

5 نظر برای “دستکاری هالیوود

  1. سلام فواد جان – ما هم هر دو این فیلم و بازی‌گرهاشو خیلی دوست داریم. از مطلب‌ات هم دوتائی هم لذت بردیم و هم حرص خوردیم.

    قربان‌‌ات آقای خوب.

    دوست داشتن

  2. دکتر جون

    یکی از خوبی‌های وجود انسان‌هایی مثل دکتر هانیبال لکتر اینه که می‌فهمی دنیا عجب مکان زیباییه!ـ واقعا این چه سکوت بره‌هایی بود،‌ �…

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.