فوتبال

باشگاه می‌خواهیم

دیشب کلی حال کردم٬ اولش یه کم از اینکه رئال سه هیچ آلاوز رو برد اعصابم خورد شد٬ اما بعد که بارسا رئال بتیس رو ترکوند می‌خواستم یکی به این روبینیو حالی کنه عزیزم ستاره یعنی رونالدینهو٬ نابغه یعنی لیونل مسی که ده دقیقه بیاد تو زمین یه گل بزنه تازه کل نیوکمپ هم براش کف بزنن٬ توی برزیل که امثال روبینیو کم نیست٬ مهم اینه که یکی مثل مارادونا پیدا بشه!
حالا این چیزا رو بذاریم کنار٬ می‌خواستم یه مقایسه بکنم بین این باشگاههای متمول اروپایی و تیمهای مثلآ تراز اول ایران٬ توقعات ما از تیمهامون همش در حد قهرمان شدن و بازیکنهای بیشتر توی تیم ملیه٬ در حالی که تیمهای ما هنوز ابتدایی ترین چیزها رو برای باشگاه شدن ندارند٬ اونوقت ما همش تیمهامون رو تشویق میکنیم که قهرمان بشن٬ به نظر من تا وقتی که توقعمون همینه هیچ وقت فوتبال ما پیشرفت نمیکنه٬ من طرفدار پرسپولیسم از اینکه این تیم الآن این رده جدوله ناراحتم٬ اما از اینکه هنوز پرسپولیس باشگاه نشده خیلی ناراحت ترم.
از وقتی که انصاری‌فرد مدیر پرسپولیس شده امیدوار شدم٬ فکر می‌کنم تفکرات انصاری‌فرد حرفه‌ای‌تره٬ سر و سامان دادن به وضعیت پیشکسوتها٬ برگزار کردن بازی خداحافظی برای احمدرضا عابدزاده٬ تقدیر از دایی٬ پیروانی و باقری٬ استفاده از کامل از تربیت بدنی برای پرداخت قسطهای عقب افتاده بازیکنا و آوردن یک مربی بزرگ به نام آری هان٬ محروم کردن بازیکنای خاطی از یک بازی٬ و یک چیز جالب دیگه اینه که تقریبآ همیشه در دسترس برنامه نود و سؤالاتش بوده.
آوردن تیم بزرگی مثل بایرن‌ مونیخ کار ساده‌ای نیست توی این شرایط٬ در حالی که تیم ملی برای یک بازی که در تقویم فیفا ثبت شده چقدر مشکل پیدا کرد٬ ضمن اینکه از آوردن بازیکنان اسمی خارجی برای فصل بعد هم حرف می‌زند٬ تبادل علم فوتبال هلند قدم بزرگی است که انصاری‌فرد برداشته است٬ هلند کشوری است که مدارس فوتبالش در کل جهان معروف است٬ مدارسی که یوهان کرویف را داشته٬ رود گولیت٬ فرانک ریکارد و مارکو فان باستن و همین آری هان٬ کلارنس سیدورف٬ پاترک کلایورت٬ ادوین فان درسار٬ رود فان نیستلروی٬ آرین روبن و هزار نفر دیگه از همین دست٬ مطمئنآ برای فوتبال پایه ما هلند نمونه بسیار خوبیست.
و اما آقای انصاری‌فرد منتظریم ببینیم چگونه پرسپولس را به یک باشگاه حرفه‌ای تبدیل می‌کنید در حالی که هنوز لیگمان حرفه‌ای نشده است٬ از پروین هم خواهش می‌کنم در کنار باشگاه بماند نه در مقابلش٬ مگر یوهان کرویف و بارسلونا را نمی‌بیند؟
باشگاه می‌خواهیم٬ باشگاه یک ساختمان مجهز می‌خواهد٬ یک ورزشگاه پیشرفته٬ زمین تمرین مناسب٬ طرفدارانی حرفه‌ای٬ اسپانسر قدرتمند٬ حیف که هنوز پرسپولس دولتیست.
اما به هر حال چاره‌ای نیست٬ در مورد ورزشگاه شنیده‌ام کارهایی انجام داده اید٬ متاسفم که هنوز نمایندگان فوتبال آسیا یا فیفا که به ایران می‌آیند ورزشگاه‌های ایران را استاندارد تشخیص نمی‌دهند٬ حق هم دارند٬ فقط آقای انصاری‌فرد و هیئت مدیره اگر قرار است پولی خرج شود و ورزشگاهی ساخته شود٬ لطف کنید مهندسیش را تغییر دهید٬ شکنجه شدیم از بس که ورزشگاه‌هایمان یک شکل شده است٬ انگار همه نمونه کوچکی از آزادی‌اند٬ می‌دان راه درازی داریم٬ اما فقط کمی به ورزشگاه‌های تازه تاسیس نگاه کنیم٬ نقش جهان٬ ثامن٬ شهید دستگردی٬ همه شبیه آزادی‌اند٬ به ژاپن نگاه کنید٬ ورزشگاه‌های جام‌جهانیش هیچ کدام مثل هم نیستند٬ حالا که پول خرج می‌کنیم چرا نبوغ خرج نکنیم؟
در مورد طرفداران هم که هیچ نمیتوانم بگویم٬ کاش فوتبال انگلیس و اسپانیا و ایتالیا و آلمان را نگاه نمیکردیم٬ کاش تماشاچیان را می‌دیدیم٬ گرچه گاهی آنها هم شیطنت می‌کنند اما فقط گاهی نه همیشه٬ نزدیکی تماشاچیان به زمین در انگلیس و اسپانیا را نگاه کنید٬ آنها میتوانند پرچم کرنر را از جایش درآورند و بکوبند توی سر کمک داور اما…
در رابطه با رشته های دیگر باشگاه هم امیدوارم کاری صورت گیرند٬ نمی‌گویم نداشته باشیم٬ اما توجه کنیم٬ همین رئال و بارسلونا در بسکتبال اروپا هم قدرتند.
به هرحال گرچه انصاری‌فرد راه سختی در پیش رو دارد٬ اما ما منتظریم٬ سطح توقعمان را هم بالا می‌بریم٬ دیگر بر سر بودن یا نبودن پروین جر و بحث نمیکنیم٬ دیگر از جایگاه موجود در جدول گله نمی‌کنیم٬ ما چیز بیشتری می‌خواهیم٬ ما باشگاه می‌خواهیم٬ اگر چلسی و بارسلونا و بایرن و یوونتوس الآن در صدر جدول لیگهایشان هستند و تیمهای دیگر برای رسیدن به آنها تلاش می‌کنند٬ به خاطر اینست که همه اول باشگاه شده‌اند و حالا رقابت می‌کنند٬ اما کدام تیم ایرانی را می‌شناسید که باشگاه شده باشد؟
امیدوارم تیم‌های دیگر هم تفکراتشان را تغییر دهند٬ به هر حال آقای انصاری‌فرد ما منتظریم.

Advertisements

2 دیدگاه برای «باشگاه می‌خواهیم»

  1. هوووووووممم! براي حرفه‌اي شدن بايد باشگاه شد..براي باشگاه شدن بايد زمين تمرين و ورزشگاه اختصاصي داشت! همش درسته! ولي کو تا زمينة‌ي اينا رو بشه جور کرد..حتي انصاري‌فرد ِ حرفه‌اي!
    هر چند بقول تو تا الان خوب کار کرده.. اميدوارم بهتر هم کار کنه!:)
    منم يه پرسپوليسي‌ام که اصلا از اين جايگاه تيم ناراحت نيستم…تيمي که به پروين اعتماد کنه بايدم اين بال سرش بياد..اتفاقا وقتي تيم با پروين مي‌باخت کلي خوشحالم مي شدم!

    دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.