اجتماعی

کاریکاتور را باید کشید

به احتمال خیلی زیاد کاریکاتور برای کشیدن خلق شده و موضوع اون میتونه همه چیز باشد، اگر قرار باشد با هر کاریکاتوری به کسی توهین شود و بر بخورد که کاریکاتور معنی خود را از دست میدهد، حالا آن شخص میخواهد یک فرد عادی باشد یا میتواند رهبر یک دین باشد و یا حاکم حکومتی، کمی تامل کنیم، طنز، جوک، کاریکاتور، کمدی و خیلی چیزهای دیگر آفریده میشوند که لحظه ای بخندانند و گاهآ ساعتی ما را به تعقل وابدارند، توهین این است که شعور کسی را به تمسخر بگیرند و آن هم از روی عمد و غرور، در همین ایران خودمان کاریکاتورهایمان برای تمام اشخاص کشیده میشود اما آنها میگویند کاریکاتور از روحانیون توهین است، وقتی از فرق آنها با یک دکتر، مهندس، نویسنده و محقق میپرسی، جوابی که عقلت را قانع کند پیدا نمیکنی، وزیری که معمم نیست هر روز سوژه کاریکاتورهاست اما آن یکی وزیر که عمامه دارد موضوع هیچ کاریکاتوری نمیشود!
نیک آهنگ خودمان به خاطر یک کاریکاتور ساده در مورد شخصی که مشخص نمیشود چگونه وارد دستگاه شد، بازخواست شد و روزنامه مطبوعش توقیف، جدآ که آدمهای جالبی شده ایم با هر حرکتی به چاک قبایمان برمیخورد انگار که چه اتفاق مهمی افتاده است، شبهای برره توهین میکند، مقاله های روزنامه توهین میکند، کاریکاتور توهین میکند، اگر نقد و پرسش به صورت طنز و کاریکاتور توهین است که فاتحه فرهنگ را باید خواند.

مسلمانها کمی فکر کنید، چرا تمام عالم و آدم جمع شده اند تا اسلام از بین برود؟ انسانی که برای رشد و تعالی بشریت هر روز چیز تازه ای کشف میکند آیا کار مهمش دشمنی با به قول عده ای کامل ترین دین خداست؟ گیریم که جمیع کفار برای از بین بردن اسلام شوریده اند، با مقاله هایشان، با تحریم هایشان، با کاریکاتورهایشان! راهپیمایی کدام درد را از شما دوا میکند؟ مرگ بر آمریکا و اسراییلتان کدام آمریکایی و اسراییلی را خواهد کشت؟ کارهای مهم تری دارید، چه کسی جواب من دانشجو را میدهد؟ آقای م.ا.ن با حرفهایش و وعده هایش نه تنها باعث نشد شهریه دانشگاه آزاد کم شود بلکه امسال اولین سالی بود برای من که در طول یک سال تحصیلی شهریه علی الحساب افزایش یافت، همه بار روی دوش مردم است، آقای م.ان با حرفهایش نه تنها انرژی صلح آمیز هسته ای را ارمغان می آورد، شاید تشعشعات اورانیوم این بار نه مثل گاز خردل فقط شلمچه را بلکه ایران را مسموم کند، آقای م.ان نه تنها رانت خواری و کلاهبرداری را کم نکرده است، بلکه منابع جدیدی هم به آن افزوده است…
دانمارک مثل ایران نیست که هر دقیقه چند روزنامه مجوز تاسیس بگیرند و هر ثانیه چند روزنامه توقیف شوند! هر کشوری قانونی دارد، دانمارک دین اسلام را محترم میشمارد و به آن هم توهینی نکرده است، اما در روزنامه ای کاریکاتوری کشیده و چاپ شده است از حضرت محمد، میگوییم کاریکاتور نه چیز دیگر و معنی کاریکاتور در کلمه است، اگر با این کاریکاتور به دین اسلام لطمه ای وارد شده است؟ مرزهای بلادی اسلامی تهدید شده است؟ حق اعتراض داریم، آن هم به روزنامه مذکور نه دولت و مردم دانمارک، چون طبق قانون آزادی بیان و مطبوعات دولتشان حق دخالت در مطالب روزنامه ها را ندارد، نگاه به کشور خودمان نکنیم که روزنامه نگاران را از کار بیکار میکنند تا به کسی برنخورد، آنجا حقوق هر کس معلوم است، حال آیا با این کاریکاتور به شما و دینتان توهین شده است یا منافع شخصی عده ای این است که شما اعتراض کنید؟
قصه و مقاله را باید نوشت، شعر را باید گفت، حرف را باید زد، موسیقی را باید نواخت، فیلم را باید ساخت و کاریکاتور را باید کشید، درک آن بر عهده مخاطب، اگر این کار را نکنیم به شعور مخاطب توهین کرده ایم…
» کاریکاتورها

Advertisements

25 دیدگاه برای «کاریکاتور را باید کشید»

 1. من کاملا موافقم با حرف شما و البته کاریکاتورها را هم دیده ام و لینکش را هم یکبار گذاشتم تا امت همیشه در صحنه هم ببینند و بدانند که نه تنها توهینی در کار نبوده بلکه واقعیاتی در غالب آن بیان شده است. مسلمانان تنها مردمی در دنیا هستند که نمی توانی به ایشان بگویی بالای چشمتان ابرو است. و البته بخاطر همین موضع است که هیچ وقت پیشرفت نکرده و نمی کنند. حتی اگر بخواهند به مدد بمب اتمی و سلاح صلح آمیز !!! هسته ای به پیشرفت برسند

  دوست داشتن

 2. من با این که طنز و نقد خط قرمز نداره موافقم اما هزل نه. پیغمبری که امامه اش بمبه یا اون یکی شاخ داره ؟ پیغمبری که برای داشتن دو تا دختر خوشگل شمشیر کشیده؟ خوب البته البته تقریبا تمام مسیحی ها و اونهایی هم که به اصطلاح متمدن شدن و 23سالِ علی دشتی رو قبول دارن محمد رو همین طوری می شناسن.اگه این کاریکاتورها چهره یک مسلمان بود جای اعتراض نداشت چون عالم مسلمان ها پر از این چیزهاست، اما در مورد محمد این ها اعتقاد خیلی ها رو مسخره می کنه. هزل به هر حال چیزیه که اگه به کسی برخورد، نمی تونی بگی این فقط یه نقد یا یه طنز بود. ذات هزل با خودش مسخره کردن رو داره. واکنش به اون هم کمترین حق طرف مقابله . نمی شه گفت کسی صداش در نیاد چون حق نقد محفوظه. همه ما هم برای حوزه علایق شدید خودمون این حق رو برا خودمون قائلیم ولی نوبت بقیه که برسه، …خب باید بپذیرند. اما در مورد این که روحانی ها برای خودشون شانی فراتر از طنز قائل می شن من کاملا نظر تو رو قبول دارم.
  ضمنا این یارو هم امشب عکسا رو از رو سایتش برداشت لینکتو به روز کن : http://democracyfrontline.org/blog/?p=133

  دوست داشتن

 3. فواد جان من بارها دیده‌ام خدا را حتی به تصویر می‌کشند در قالب طنز. به نظر من مسلمان‌ها حق دارند خوش‌شان نیاید ولی ن تا این حد که پرچم آتش بزنند و خشونت از خودشان در بکنند! (به قول سالار خان)

  دوست داشتن

 4. اينا همه حالاتي از مسلمانهاست نه حضرت محمد !
  اعتراض آري اما به روشي متمدن و توجيه و متقاعد كردن فردي كه به برگزيده خدا توهين كرده كه البته اينها همه از روي جهل هست
  به قول دكتر شريعتي مردم دو دسته اند يا امل يا قرطي !
  و هر دو مقلد كور ….
  يا رب از ابر هدايت برسان ياراني

  دوست داشتن

 5. دوستان گل
  خانم ها و آقایان عزیز
  در مورد مساله کاریکاتورها چندتا چیز رو نباید فراموش کنیم:
  1- مجله ای که اون کاریکاتورها رو چاپ کرده که یه مجله بین المللی نبوده که مخاطبش جهانیان باشن یا حتی مسلمونا. مخاطب اون مجله مردم معدودی در دانمارک یا حتی شاید قسمتی از مردم دانمارک باشن. پس اگر دو تا ملا به جای اینکه تو بلاد مسلمین به هدایت مردم برسن رفتن دانمارک جهت عشق و حال شخصی و بعدش بهشون برخورده این مشکل دانمارکی ها نیست. اگر مسلمونای دانمارک بدشون اومده از این رفتار بهتره در درجه اول برگردن به کشورهای خودشون تا دیگه از رنج دیدن این نوع توهین ها راحت بشن.
  2- با همه این احوال مدیر مسئول مجله عذرخواهی کرده اما این آدمای متعصب از دولت دانمارک خواستن معذرت خواهی کنه. رئیس دولت هه گفت با وجود اینکه متاسفه از این موضوع و اون کاریکاتورها رو مناسب نمیدونه اما نمیتونه بجای یه روزنامه خصوصی عذر خواهی کنه. از نظر من این سو استفاده از دین در جهت مسایل سیاسی هست (خودمونیم من تاحالا کارکرد دیگه ای از دین ندیدم شاید به خاطر اینه که تو یه کشور ایدئولوژیک زندگی کردیم).
  3- به نظر شما وجهه اسلام رو این کاریکاتورها بیشتر خراب میکنه یا ویدئوی بریدن سر یه بدبخت که توسط آدمای مومن مسلمون کشته میشه؟

  دوست داشتن

 6. دوست داری یه چیزی بنویسی ولی هیچی حالیت نست، مطالبتم از سایت این و اونه، از خودت یه چیزی بگو، برو فکر نون باش که خربزه آبه.
  ======
  پاسخ: من هر چیم که حالیم نباشه، کپی رایت حالیمه، دوست ندارم از سایت این و اون بنویسم، کدوم مطلب من مال این و اون بود؟

  دوست داشتن

 7. الله اکبر اگر کشیدن کاریکاتور را آزادی بیان می نامید ؟چرا در کشورهای اروپای وبه قول خودشان متمدن از کورهای آدم سوزی حرفی به میان نمیاد واگر کسی حرفی بزند اورا به زندان می اندازید آیا این است گفتگوی تمدنها؟ چرا اروپا از اسلام وحشت دارد؟اگر آزادی است چرا در مدارس از حجاب جلوگیری می کنیی؟من به شما غرب زده واروپاییان می گویم شما به همان قرن وستا باز گشته اید و ویکتو رهوگو باید دوباره زنده شود .ولی تا آن موقع شما در لجنزار جاهلیت فرورفته اید؟
  =======
  پاسخ: ما خودمان هم از ایرانیم جناب، و از علاقه مندان ویکتور هوگو، وحشت اروپا از اسلام نیست از مسلمانان است.

  دوست داشتن

 8. واقعا من برای شما متاسفم شما هنوز اسلام ومسلمان را نشناخته اید ؟مشگل شما اروپاییان وغرب زده ها ایران وانرژی هسته ای نیست بلکه ترس شما از اسلام ودین محمدیست که به زودی همه دنیا به آن ایمان خواهد آورد واقعا چطورایرانی هستی دین نداری ؟ حتما باقی مانده نسل خسروپرویز ملعون که بدون تفکر نامه پیامبر راپاره کرد هستی ؟
  ولی خبر ندارید باتمام مبارزه با موج اسلام ستیزی در کشورهای اروپایی وآمریکایی روز به روز بر تعداد مسلمانان افزوده میشود وبه یاری خدا دوباره پرچم اسلام در سرزمین اندولس به اهتزاز درخواهد آمد تا تشنگان به دین اسلام در اروپا از حکومت وعدل اسلامی سیراب گردند
  ولی شما به خاطر رضایت لابیهای صهیونیستی دین وخدایت را نفروش تا در تاریخ شرمنده نباشی .

  دوست داشتن

 9. صلاح الدین عزیز
  یه سوال دارم ازت. فکر نمیکنی بهترین چاره برای دختران محجبه ای که تو فرانسه یا هر جای دیگر دنیا اسیر قانون (به زعم تو) غیر دموکراتیک ممنوعیت حجاب هستند این هست که برگردن به الجزایر و مصر و تونس؟ عزیز دلم فکر نمیکنی بهترین چاره برای اون بابایی که تو دانمارک بهش برخورده که پیامبرش رو مسخره کردن اینه که زحمت بکشه بلاد کفر رو ول کنه تا تو (به رعم تو )لجن خودشون خفه بشن؟ عزیز جان مشکل اینجاست که هیچ وقت هیچکی نشنیده که فلان مسلمان غیور به خاطر اهانت به پیغمبرش رفتن به اروپا رو تحریم کرده. آقایون و خانومای مسلمون برای رفتن به بلاد کفر شب و روز پای سفارت خونه های این ممالک می خوابن و به هزار و یک روش قانونی و غیر قانونی سعی میکنن وارد این کشورها بشن. یکی نیست بهشون بگه بابا اگه نمیتونین اون جوامع و مردم و رسومشون رو بپذیرین اصلا غلط میکنین میرین. مگه اون روزنامه یا کشور دانمارک براشون دعوت نامه فرستاده بود؟ مساله اینه که میخواین با قلدری و تهدید به قتل این و اون همه دنیا رو به تفکر خودتون دعوت کنین. بابا وستین تو کشوراتون هرکاری میخواین بکنین بکنین.

  دوست داشتن

 10. صلاح الدین خان لوچ لطفا کتبی را که شما از اوان کودکی تا کنون در مورد «قرون وستا» خوانده اید، معرفی کنید تا به سواد نویسندگانش همچون سواد شخص باسوادی مثل شما که «وسطی» را اینگونه می نویسند، بشاشم.
  با تشکر
  من ا… توفیق

  دوست داشتن

 11. اگر قرار بر گرفتن غلط املای باشد در کدام کتب شما خوانده ای تا ما به آن کتب مراجعه کنیم تا بلوچ را لوچ بنویسیم ؟

  دوست داشتن

 12. صلاح الدین خان لوچ، واژه «لوچ» در فارسی اصیل به معنای فردی است که دوبین است و یا دیدگانش دچار مشکل است. درنتیجه من از لحاظ اینکه ممکن است صفت واقعی شما «لوچ» بوده و چشمانتان پس از خواندن آن همه کتاب، واژه «وسطی» را
  وستا دیده و بر اثر فقدان سواد نبوده، این واژه را به کار بردم.
  من ا… توفیق

  دوست داشتن

 13. صلاح الدین جان
  اون طنز نویس که خودش گفت طنز نویسه. اون اگه طنز بنویسه کارش اینه. اما به نظر نمیومد قصد تو نوشتن طنز بوده باشه. حالا اگر اصرار داری که تو هم طنز مینوشتی حرفی نیست. ضمنا چرا تو این پست آخری بلوچت رو ننوشتی؟

  دوست داشتن

 14. نمی خواستم جواب تو را بدهم اما ای کاش کمی با ظرافت بیشتر با موضوع نگاه می کردی این حرف ها را که زده ای بسیار ساده لو حانه است. بدان که پشت این
  حرکت به دلیل حمایت کورکورانه و چاپ پی درپی اهداف سیاسی و اجتماعی نشسته است اگر این کار را یک روزنامه مسلمان می کرد بسیار فرق داشت اگر معتقد
  به آزادی بیانی یک کاریکاتور از پیامبرشان بکش وزیر آن بنویس یک مسلمان تا ببینی چه می کنند.

  دوست داشتن

 15. آخه شما از اسلام چی می فهمید
  شماها امثال خوارج وابو موسی اشعری هستین
  از یهودی ها هم پست ترید
  اگر یهودیها بخوان ایران و ایرانی رو خراب کنن از شما نفهمها استفاده میکنند

  دوست داشتن

 16. آخه تو از سیاست چی میفهمی که ورداشتی برای ما تفسیر موضوعی روز راه انداختی تو فکر کردی خوارج شاخ و دم داشتن همین شماها از نسل اونایید اون کسایی هم که بالا از تو حمایت کردن ااز تو بدترن اخه اگه مسلمونا الان پرچم آتیش نزنن پس فردا اونا میان امثال تو رو میسوزونن

  دوست داشتن

 17. به نظر من ما نباید اینطوری به خاطر کاریکاتور از خودمون ضعف نشون بدیم مگه زمان پیامبر کسایی نبودند که بهش فحش میدادند و اذیتش مکردند؟پیامبر حتما همشونو میکشده نه برعکس این کار ما نشون دهنده این بود که از این کاره اونا حرصمون در اومده اگه محل نمیذاشتیم جریان برعکس میشد!!!

  دوست داشتن

 18. پارادوکس

  امیر:خیلی جالبه ها! فرتاک:چی خیلی جالبه ها!!-:همین که یه نشریه ی محلی تو دانمارک ، با کشیدن چند تا کاریکاتور ،ادعا میکنه که پیامبر اسلام آدم خ�…

  دوست داشتن

 19. اخه عقل کل اگه یه نفر کاریکاتور پدر یا مادرتو بکشه چه احساسی بهت دست میده
  در ضمن این همه موضوع هست که بکشند چرا پیامبر(ص)
  و چرا اینها باید بکشند.این همه کشور های اسلامی هست چرا اونا نکشند.
  حتما دلشون به حال ما سوخته میخواستند به ما کمک کنند.
  به سوال اولم جواب بده خودتو گول نزن!

  دوست داشتن

 20. من نمی دونم تو که این همه اظهار دانایی و درک و فهم از خودت بروز میدی چرا سیاست مدار نشدی تا بری مجلس و مثل اون نمایندگان خائن جاسوسی وطنت رو بکنی ؟
  ثانیا اگه فکر می کنی که این همه آزادی بیان تو کشور های غربی هست پس یه کاریکاتور درباره هولوکاست بکش و زیرش رو هم امضا کن و توی همین روزنامه های دانمارکی چاپ کن ( البته اگه تونستی و بهت اجازه دادن ) بعد ببینم همین غربی ها چطور با این کار کنار میان
  اما در مورد آخوند ها حق با تو است

  دوست داشتن

 21. من متاسفم که در دوره حاضر اینهمه اهانت به جامعه ما و در کنارش به جهان اسلام می شه اما عده ای انگار که اصلا ککشون هم نمی گزه . آقایون و خانوما ، این کار نه تنها اهانت به فرستاده خدا و آورنده یک دین ، بلکه اهنت به همه پیامبران و فرستادگان خداست . اگر ما پیامبراین پیشین رو قبول نداشته باشیم آیا می تونیم بگیم که دین کاملی داریم؟ این کار اهانت به خداست و اهانت به اون چیزایی که ما ایرانیها هزاران ساله که در پاسداشتشون از جون مایه گذاشتیم . از زرتشت تا اسلام . مگر نه اینکه ما هنوز عاشقانه زرتشت رو یاد می کنیم . پس چه جوریه که به راحتی از تمام عقایدمون که در وجود ما نهادینه است و کامل کننده حرکت زرتشت بزرگه رو بر می گردونیم ؟ کمی در مورد محمد و اسلام و در کنارش به زرتشت و اهورا فکر کنید . نتیجش این نیست که اهانت به ذهنمون راه بدیم . خداوند انسانها رو با تمام محدودیت هاشون پیامبر قرار داد که ما بفهمیم او چیزی رو که توی دلش میگذره . میدونید توی دل خدا چی میگذره؟

  دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s