سیاست

حق مسلم

شکی نیست که انرژی هسته ای صلح آمیز! حق مسلم مردم! ایران است و در اینکه دولت متعهد! هم به فکر این حق مردم ماست شبهه ای نیست. و اینکه مردم هم به فکر از دست نرفتن این حق خودشان هستند جای سوالی باقی نمیگذارد اما…
خودمان میدانیم که خیلی از حقهای مسلمی از ما صلب شده است که هیچ ربطی به جوامع بیگانه ندارد، و مردم هم درپی این حقوق از دست رفته هیچگونه اعتراضی به حکومت خود نکرده اند! انگار فقط از دهن مردم ایران مرگ بر آمریکا و اسراییل و انگلیس بیرون می آید، شاید در حال حاظر زور زبانی مردم به این سه کشور میرسد، انگار فراموش کرده اند که 27 سال پیش قویتر از الان بودند.
زیاد وارد این بحثها نمیشم، در مورد حقهای مسلم صحبت میکردم و اینکه انرژی هسته ای صلح آمیز! در کجای جدول حقوق مسلم مردم! قرار میگیرد؟
آیا حق مسلم مردم این نیست که در کشوری که نفت از جنوب آن میروید، و گاز آسمانهای جنوب را ابری میکند، در زمستان خانه هایی گرم داشته باشند و دائم از قطعی گاز و یا کمبود نفت مریض نشوند، یا به خاطر پرداخت نکردن قبض گاز باید توی سرمای زمستان گاز خانه ای را قطع کرد؟ آیا هرچه به سمت جنوب شهر و همینطور کشور پیش میرویم باید از شوفاژ و شومینه و بخاری گازی کم شود و به علاالدین ختم شود؟
آیا حق مسلم مردم این نیست که سلامت کار داشته باشند و از فردای کاری خودشون خبر داشته باشند، تا سرشون رو توی خانواده بالا نگه دارند، و مایحتاج زندگی را با اطمینان از فردا تهیه کنند.
آیا حق مسلم مردم نیست که در هنگام بیماری سریع در بیمارستان بستری شوند و از انسانیت بهره بگیرند؟
آیا حق مسلم مردم نیست که به کسانی که خود انتخاب کردند یا برایشان انتخاب شده اند، اعتراض کنند و از آنها طلب داشته باشند، حق مردم نیست که حرفشان را بلند بزنند تا بقیه بشنوند، حق مردم نیست که بدانند به سر آزاداندیشانشان چه می آید؟ یا فقط مردم این حق را دارند که روز انتخابات پای صندوق جمع شوند و روز قدس مرگهایشان را بر سر کشورهای بیگانه خالی کنند؟
آیا حق مسلم مردم نیست که وقتی به کشور دیگری میروند با آنها به احترام کورش و داریوش رفتار شود، نه به چشم یک تروریست به آنها نگاه شود، نه اینکه وقتی در لندن بمب گذاری میشود ایرانی ها چند روز نتوانند سرشان را بالا بیاورند، در حالی که میدانند بی گناهند؟ حق مردم نیست که به مانند قبلها اجازه ورود به کشور دیگر را پیدا کنند نه اینکه از رفتن به مسافرت پشیمان شوند!
آیا حق مسلم مردم نیست که تیم ملی فوتبال کشورشان برای مثال با کشورهایی چون ایتالیا، انگلیس، برزیل و آرژانتین بازی کند؟ نه اینکه حتی رومانی! قید آمدن به ایران را بزند!
آیا حق مسلم مردم نیست که از زندگی خود لذت ببرند؟ از دانشمندان خود که آن طرفها به پیشرفت دنیا کمک میکنند استفاده کنند؟ از هنرمندانی که دیرگاهی عاشق آنها بودند استقبال کنند؟ در جهان مطرح شدگانشان را دوست بدارند؟ و به مرزهای خود محدود نباشند؟
آیا حق مسلم مردم نیست که اتومبیل ایرانی را به قیمت مرسدس بنز نخرند! و بعد از آن یک عمر در تعمیرگاه نباشند! نباید بدانند که خودروی ملیشان حتی یک ذره هم ملی نیست چون خودروی ملی که اینقدر گران نمیشود! نباید بدانند مهندسانی ایرانی داریم که شرکتهای خارجی طرحهایشان را روی سر میگذارند و شرکتهای ایرانی در طرح آنها دست میبرند؟!
آیا حق مسلم مردم نیست که بفهمند چه اتفاقاتی در این کشور میفتد، از عقیده و نظر دیگران آگاه شوند، از مطالب مفید دیگران استفاده کنند و نفکر و تعقل کنند، کتاب بخوانند؟ با سیستم سانسور کتب و سایتهای اینترنتی، چگونه میخواهیم مردم باسواد داشته باشیم؟
آیا حق مسلم مردم نیست که…
اگر بازهم بنویسم حوصله شما سر میره و همینطور مطلب طولانی میشه، راستی اینهمه حق مسلم آیا حق مسلم انرژی صلح آمیز! هسته ای را در خود گم نخواهد کرد؟

Advertisements

2 دیدگاه برای «حق مسلم»

 1. فواد جان باز هم تا حدودي باهات موافق نيستم(تريپ مخالف!)
  نکته اي که يادت رفته اينه که آيا نبود همه ي اين هايي که گفتي و واقعا حقوق مردم هستند، بهانه و دليل خوبي براي نبودن يکي ديگه است. نکته ي ديگه اي که الآن يادم اومد اينه که محروم بودن از اون حقوق هم اگر دلايل برون مرزي داشته باشند (که بعضا هم دارند – مثل تحريم) لکه ي ننگي براي عزت و غرور ملي است. اگر واقعا اينها به دنبال سلاح هستند يا همکاري هاي لازمه (نه خارج از برنامه – اعتماد سازي) را ارائه نمي دهند، من از اين برنامه ها و فعاليت هاي هسته اي حمايت نخواهم کرد، در غير اين صورت تنها به دلايل واهي اصلا نمي تونم دخالت کشور هاي اجنبي رو در امور و مسير توسعه ي کشورم بر بتابم و بپذيرم. تکنولوژي هسته اي مال «اينها» نيست. مال تمام مردم ايران و مال تمام تاريخ ايران و براي علم و فن آوري و دانش ايراني است. اين دانش اگر باشد در همه ي حکومت ها کار ساز هست. خود تو واقعا تصور بکن، ۲ سال است که کشور ما ايران رو تحت فشار شديد که از جنگ هم بد تر هست گذاشته اند. اون وقت اين حرف ها درست نيست. امروز کلينتون مهمان دانشگاه ما بود (اومده بود دبي – بعدا راجع بهش مي نويسم)، مي گفت شما فکر نکنيد که مردم ايران به خاطر مواضعش به احمدي نژاد راي دادند، مردم به خاطر مسائل اقتصادي و سنت شني پوپوليستي اش بهش راي دادند. اين حرفش رو رد نمي کنم يعني احيانا درسته و بهانه اي براي رد کردنش ندارم. اما نکته اي که مي خوام اشاره کنم اينه که واسه ي اينها مهم هست که مردم ايران چه واکنش و موضعي دارند. لااقل اگر مواضع مردم، آمريکا پسند بود ازش استفاده مي کنند. اما اين که مردم ما دوست دارند (اکثريت) در کنار اسلام، عزت و استقلال که برايش انقلاب کردند را نا ديده مي گيرند. به نظر من انرژي هسته اي حق غير قابل چشم پوشي ماست و بايد اين رو تاييد کنيم و به گوش جهان برسونيم. وارد شدن واقعي مردم و نخبگان به بحث هسته اي مسئوليت حکومت رو هم شديدا زياد مي کنه. و اين موضع مردم قطعا توي چشم غربي ها مياد. فواد جان، چرا ميليارد ها دلار خرج و سال ها برنامه ريزي به خاطر مسائل کاملا سياسي و تبعيض سياسي بلا استفاده بمونه و از سود هاي اين هم محروم باشيم. مطمئن باش اگر ما مردم ايران براي ايران کاري نکنيم تا آخر عمرمون بايد اين ليستي رو که تا حدودي ارائه کرديم بنويسيم و بيشترش هم بکنيم.
  باز هم ببخشيد که طولاني شد. در کل نقدت منصفانه نبود و با توجه به موضعت به حکومت گرفته شده بود.
  ========
  پاسخ: از اینکه میلاد مخالف من نظر میده اصلآ ناراحت نمیشم، و این رو هم میدونم که انرژی هسته ای حق ماست این رو اول مطلب گفتم، اما منظور من این بود که مردم ما خیلی حقهای مسلمشون رو نادیده گرفتن و به این حقشون زیادی پایبندن اونم چون بیگانه توش تاثیر داره، مسلمآ اگه این حق رو دولت گرفته بود هیچ کس اعتراضی نمیکرد، اصلآ نمیفهمید که اعتراض کنه! میلاد جان منهم دوست دارم انرژی هسته ای صلح آمیز داشته باشم اما به چه قیمتی؟! از اینکه برگشتی به وبلاگت خوشحالم.

  دوست داشتن

 2. سلام؛اینکه آزادی و داشتن یک زندگی مرفه و شایسته ی ایرانی حق مردم ایران است شکی نیست.اینکه در دنیا ما را غیر از آنچیزی می شناسند که هستیم تنها به این خاطر که به دوستان امروز ما نگاه می کنند، شکی نیست.اما نباید به این بهانه ها ما را از داشتن دیگر حقوق مسلم باز دارند. حالا که حق دستیابی به انرژی هسته ای اتفاقاً مورد اصرار سران مملکت است نباید از این مسئله خرسند بود؟

  دوست داشتن

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.